Polski satelita Intuition-1 przesłał na Ziemię pierwsze zdjęcie

Intuition-1, satelita polskiej firmy KP Labs, przesłał na Ziemię pierwsze zrobione przez siebie obrazy powierzchni. Satelita pozyskuje dane metodą obrazowania hiperspektralnego, wykorzystując także przetwarzanie przy pomocy sztucznej inteligencji na orbicie. Zademonstrowana technologia ma potencjał dać znaczący postęp w zakresie orbitalnej obserwacji Ziemi.

Satelita Intuition-1, wyniesiony w listopadzie 2023 na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 łączy możliwości obrazowania hiperspektralnego, czyli w znacznie szerszym zakresie niż światło widzialne, z technologią przetwarzania danych za pomocą AI już na orbicie, w komputerze satelity. Intuition-1 dzieli zakres odbieranego światła na 192 pasma. Umożliwia to precyzyjną identyfikację obiektów i analizę substancji, typów roślinności, minerałów oraz innych materiałów na powierzchni ziemi.

Obrazowanie hiperspektralne ma zastosowanie m.in. w obserwacji środowiska, rolnictwie, leśnictwie, górnictwie, oceanografii i wielu innych. Przykładowo, w rolnictwie są w stanie pomóc w oszczędności wody i wspomóc zarządzanie glebą. Przy obserwacji środowiska można monitorować m.in. zmiany w ekosystemie, zanieczyszczenia oraz pomóc w usuwaniu skutków i przewidywaniu katastrof naturalnych.

Wbudowane przetwarzanie danych w satelicie Intuition-1 pozwala znacząco skrócić czas i zasoby niezbędne do analizy zdjęć satelitarnych. Komputer filtruje i przetwarza dane już na orbicie, a do stacji naziemnej przesyła tylko niezbędne informacje. To oczywiście zmniejsza konieczną przepustowość łącza i przyspiesza dostarczanie wartościowych danych.

Źródło: Materiały prasowe

O autorze