Varda Space z pionierską produkcją medykamentów w przestrzeni kosmicznej

Startup Varda Space udanie sprowadził na Ziemie swoją kapsułę W-1. Kapsuła zawierała pierwszy lek wyprodukowany w przestrzeni kosmicznej – ritonawir używany w kuracjach na HIV/AIDS.

Misja startupu miała sprawdzić możliwości autonomicznej produkcji leków w mikrograwitacji na orbicie, co ma obniżyć koszty produkcji leków ratujących życie. Według specjalistów ritonawir wyprodukowany w kapsule okazał się wyjątkowo skuteczny.

Kapsuła miała wylądować już w lipcu, jednak musiała pozostać na orbicie z powodu braku zezwolenia przez FAA. Mikrograwitacja zapewnia unikalne warunki do produkcji leków. Medykamenty maja tendencję do bardziej efektywnego formowania się w warnikach braku ziemskiej grawitacji. Warunki mikrograwitacji mają też wpływ na bardziej precyzyjną strukturę kryształków, co ma duże znaczenie dla branży produkcji leków. Badania misji dostarczają kluczowych informacji na temat wpływu lotu kosmicznego i deorbitacji na proces produkcji farmaceutycznej, co daje wskazówki odnośnie przyszłości technologii produkcji leków w przestrzeni kosmicznej. Pozwoli to na rozwój nowatorskich produktów farmaceutycznych oraz długotrwałych inicjatyw eksploracji kosmicznej.Źródło:

Materiały prasowe, LinkedIn Jędrzej Kowalewski

O autorze