Analitycy przewidują: rynek półprzewodników odrodzi się w 2024

Eksperci z instytutu IDC spodziewają się, że po widocznym obniżeniu rynku półprzewodników w 2023 roku, w roku obecnym czeka nas ponowny duży wzrost. Rozwój branży będzie napędzany przez zapotrzebowanie na układy AI oraz wysokowydajne pamięci HPC. Dodatkowymi czynnikami będą stabilny popyt na elektronikę użytkową i stały wzrost w branży samochodowej.

Według starszego menadżera w IDC, Galena Zhanga, już od listopada jesteśmy świadkami wzrostu cen na rynku pamięci spowodowany ścisłą kontrolą dostaw i produkcji przez producentów. Wzrost popytu na całym rynku ma dotknąć niemal całą branżę, w tym wszystkie elementy łańcucha dostaw – projektowanie, produkcję, pakowanie i testowanie.

IDC spodziewa się w 2024 r. wzrostu nakładów na produkty półprzewodnikowe aż o 20% w porównaniu z 2023. W poprzednim roku spadek wyniósł aż 12% r/r, przy czym za I połowę trend wynosił 20% r/r. Dodatkowo, eksperci zauważają trend wyczerpywania się zgromadzonych zapasów.

Jak wspomniano, głównym motorem wzrostu w branży ma być rozwój układów sztucznej inteligencji. Z powodu rozwoju funkcji i zastosowań AI, coraz więcej chipów ma być instalowanych w urządzeniach konsumenckich, takich jak smartfony i laptopy. Zdaniem IDC pozytywnie wpłynie to na popyt na półprzewodniki.

Źródło: IDC, crn.pl

O autorze