Młodzi Polacy w konkursie dla najzdolniejszych innowatorów na świecie w Los Angeles

Trzy projekty przygotowane przez młode talenty z Polski biorą udział w Regeneron ISEF – najważniejszym konkursie dla młodych naukowców na świecie. W tegorocznej edycji, pośród najzdolniejszych młodych badaczy i innowatorów znaleźli się Piotr Węgrzyn, Grzegorz Barański oraz Kornelia Wieczorek i Diana Serjant. Wydarzenie, w którym weźmie ponad 1800 uczniów z całego świata, od 11 maja odbywa się w Los Angeles.

Podczas konkursu młodzież z całego świata walczy o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – w tym nagrodę Gordona E. Moore’a za badania ważne dla przyszłych pokoleń czy Craiga R. Barreta za projekt integrujący technologię, inżynierię i matematykę. Na konkursie Regeneron ISEF swoją naukową drogę rozpoczęło aż 27 noblistów.

Młodzi i zdolni Polacy podbijają świat nauki

W tym gronie mogą znaleźć się także młodzi z Polski – Kornelia Wieczorek i Diana Serjant – uczennice III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, które stworzyły autorski ekologiczny nawóz. Dziewczyny prowadzą badania nad hormonem etylenu w roślinach. Swój projekt zaprezentują w kategorii „Plant Science” (nauka nad roślinami), nad którą patronat objęła organizacja Society for Science.

Grzegorz Barański z Warszawy, absolwent Szkoły w Chmurze w Los Angeles zaprezentuje aplikację mobilną „Where to park” – system wykorzystujący otwarte dane publiczne oraz sztuczną inteligencję do odnajdywania najbliższych i najbardziej opłacalnych miejsc parkingowych w miastach. Projekt zakwalifikowano do kategorii „Systems Software” (oprogramowania systemowe), sponsorowanej przez Microsoft.

Ostatnim z polskiej reprezentacji młodych naukowców jest wrocławianin Piotr Węgrzyn, który od podstaw, samodzielnie stworzył procesor, projektując każdy element. Tworzony układ wraz z oprogramowaniem tworzy funkcjonalny komputer. Jego kategoria konkursowa to „Embedded systems” (systemy wbudowane). Piotr to zwycięzca ogólnopolskiego konkursu Explory – najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce.

Uznanie jurorów Explory to jedyna szansa na zakwalifikowanie się do Regeneron ISEF. Jego organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii odkrywająca, wspierająca i tworząca społeczność młodych badaczy i wynalazców.

Explory — otwarte drzwi do świata nauki

Explory to inicjatywa, która ma na celu otwierać młodym talentom drzwi do świata nauki, nowych technologii i biznesu. Oprócz finansowego i merytorycznego wsparcia, jakie oferujemy młodym, chcemy także, by pokazywali swoje rewelacyjne pomysły również za granicą – mówi Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii, która będzie towarzyszyć młodym podczas wyprawy do Kalifornii.

Udział w Regeneron ISEF to niezwykła szansa na konfrontację swoich pomysłów z największymi umysłami współczesnej nauki oraz rówieśnikami z całego globu. Trzymamy kciuki za tegoroczną delację – dodaje.

Młodych innowatorów oceniać będzie interdyscyplinarne, międzynarodowe jury. Wyniki konkursu Regeneron ISEF poznamy w piątek, 17 maja.

O autorze