TSMC podaje, że układ Tesla Dojo AI nowej generacji jest już w trakcie produkcji

TSMC potwierdziło, że trwa produkcja nowej generacji układów AI Dojo dla firmy Tesla. Ma to przynieść znaczący wzrost mocy obliczeniowej superkomputerów Tesli do 2027 roku.

Elon Musk twierdzi, że prawdziwym kluczem do zwiększenia zysków jest rozwój własnego oprogramowania. Jednak to wymaga pracy nad uczeniem algorytmów AI, co z kolei oznacza potrzebę dużych mocy obliczeniowych. Tesla realizuje to na dwa sposoby – poprzez używanie kart z układem Nvidia H100 oraz rozwój superkomputerów opartych o własną platformę Dojo. Produkcją układów zajmuje się tajwański producent kontraktowy TSMC.

Spółka przekazała także szereg szczegółów technicznych dotyczących superkomputerów. Mają być oparte o 25 chipów Dojo, połączonych w matrycę 5×5. Będą wykonane w procesie technologicznym 7 nm, każdy układ będzie zawierał 50 miliardów tranzystorów, a moc obliczeniowa pojedynczego chipu ma wynosić 362 TFLOPs. Zapewniona będzie także skalowalność niezbędna do łączenia w większe klastry i zwiększania mocy obliczeniowych w zależności od potrzeb.

Źródło: TrendForce, TechNews.tw

O autorze