10 największych projektantów układów scalonych w 2023 roku

W 2023 roku łączny przychód dziesięciu największych Design House’ów osiągnął poziom 167,6 mld USD, co dało 12% wzrostu rocznego. Ten wzrost przede wszystkim był skutkiem działalności firmy Nvidia, która osiągnęła wzrost o aż 105%. Z kolei Broadcom, MPS i Will Semiconductor osiągnęły niewielki wzrost, a pozostałe nawet spadek przychodów, co jest związane z ogólnym osłabieniem gospodarki oraz redukcję zapasów.

W 2024 roku analitycy TrendForce przewidują, że zapasy wrócą na swój normalny poziom, a najwięksi dostawcy chmurowi będą inwestować w modele LLM, oczywiście sterowane przez układy AI. Ponadto aplikacje sztucznej inteligencji trafią do szerszego zakresu urządzeń, zwłaszcza osobistych. Może to prowadzić do wprowadzenia na rynek smartfonów i komputerów z wbudowanymi sprzętowymi układami AI. W konsekwencji branża projektantów scalaków powinna zwiększyć tempo wzrostu.

Największą firmą została Nvidia, która uzyskała 80% udział w sektorze akceleratorów AI, a jej przychody mają nadal rosnąć dzięki premierom układów H200 oraz nowej generacji w postaci B100/B200/GB200. Przychód firmy Broadcom osiągnął 28,445 mld USD (w sektorze półprzewodników), co oznacza wzrost 7%, a przychód z chipów AI odpowiadał za 15% przychodów.

Z kolei AMD zanotował spadek przychodów o 4% do 22,68 mld USD, za sprawą spadu popytu na układy PC. W ramach rynku AI duże nadzieje są pokładane są w układzie MI300., który zadebiutował w czwartym kwartale 2023.

Ranking największych projektantów układów scalonych

Źródło: TrendForce

O autorze