Łukasiewicz – IMiF i Crocus Labs współpracują przy projekcie, który ma zrewolucjonizować oświetlenie stosowane w szklarniach

Crocus Labs GmbH, lider innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych, oraz Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu finansowanego przez inicjatywę Photonhub. Współpraca ma na celu znaczące ulepszenie technologii chipów LED firmy Crocus Labs i tym samym prawdziwy przełom w oświetlaniu szklarni.

Photonhub to inicjatywa, która zapewnia kluczowe finansowanie dla tego projektu. Jest to unikalne europejskie centrum innowacji w dziedzinie fotoniki, które zapewnia europejskim firmom otwarty dostęp do szerokiej gamy usług, badań i możliwości.

Badacze z Łukasiewicz – IMiF opracują chipy na bazie azotku galu

Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki wykorzystuje swoje unikatowe możliwości badawcze i technologiczne w nowym projekcie. Zespół naukowców i inżynierów skoncentruje się na doskonaleniu specjalistycznych chipów LED, które są kluczowym elementem tego przedsięwzięcia. Łukasiewicz – IMiF zajmie się opracowywaniem nowych procesów wytwarzania poszczególnych elementów diody LED (tzw. procesów front-end). Chipy LED, stworzone na bazie azotku galu (GaN), będą produkowane i charakteryzowane w laboratoriach instytutu. Taka współpraca ma zapewnić pełne wykorzystanie potencjału technologii Photonhub.

Crocus Labs ma bogate doświadczenie w technologiach półprzewodnikowych, elektronice mocy i systemach sensorowych. Tę wiedzę firma wykorzystuje by pokonać ograniczenia związane z przestarzałym oświetleniem, oferując produkty o lepszej jakości i większej energooszczędności. Ich system oświetleniowy, SiriusX.3, już teraz optymalizuje zużycie energii i wspiera wzrost w kontrolowanych środowiskach rolniczych (CEA).

Rolnictwo przyszłości – nowoczesne oświetlenie szklarni w technologii LED na bazie GaN

Projekt ma na celu opracowanie chipów LED nowej generacji, które sprawdzą się lepiej niż obecnie używane rozwiązania w oświetleniu szklarni. Realizatorzy projektu skupią się na wytworzeniu nowych materiałów i modyfikacji procesów technologicznych, tak aby diody LED były:

  • Bardziej wydajne: zużywające mniej energii przy dostarczaniu tego samego lub nawet lepszego natężenia światła dla roślin,
  • Trwałe: wytrzymujące wymagające warunki środowiska szklarni w długim okresie,
  • Wszechstronne: emitujące szerszy zakres kolorów, aby optymalizować jakość światła dla różnych upraw i etapów wzrostu.

Wspólne wysiłki mają na celu opracowanie nowego typu system oświetlenia LED, który przewyższa istniejące rozwiązania pod każdym względem. Ostatecznym celem jest stworzenie systemu, który:

  • Poprawia jakość światła, a tym samym prowadzi do zwiększenia plonów i lepszej jakości uprawianych w szklarniach roślin,
  • Minimalizuje zużycie energii – promuje zrównoważone i opłacalne praktyki rolnicze.

Na zakończenie projektu zespół opracuje prototyp wysoce wydajnego systemu oświetlenia LED dla rolnictwa szklarniowego. Następnie prototyp ten zostanie poddany rygorystycznym testom w rzeczywistych warunkach szklarniowych, co ma otworzyć drogę do bardziej zrównoważonego i efektywnego rolnictwa przyszłości. Projekt ten jest przykładem międzynarodowej współpracy polskiej jednostki badawczej Łukasiewicz – IMiF a niemiecką firmą Crocus Labs, łączącą polską innowacyjność i niemieckie doświadczenie w dziedzinie technologii oświetleniowych.

Źródło: Materiały prasowe

O autorze