EBI zainwestuje 300 mln EUR w polski program satelitarny

Europejski Bank Rozwoju zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny – poinformowała w poniedziałek w Warszawie szefowa EBI Nadia Calvino. To część nowego planu EBI dla bezpieczeństwa i obrony.

Dzisiaj możemy liczyć na bardzo tanie, korzystne kredyty na rzecz inwestycji, które będą służyły cywilnym zadaniom, a równocześnie będą sprzyjały naszej obronności i bezpieczeństwu” – powiedział Donald Tusk po spotkaniu z prezeską Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Jak mówił, do takich należy podpisana w poniedziałek umowa dotycząca polskiego programu satelitarnego, realizowanego we współpracy z Francją. Podkreślił, że obecność Europejskiego Banku Inwestycyjnego w tym projekcie jest „nie do przecenienia”.

Szefowa EBI przypomniała, że Bank zainwestował w Polsce już prawie 100 mld euro; finansuje drogi, koleje, transformację energetyczną, morską energetykę wiatrową czy warszawskie metro.

Polska jest wspaniałym przykładem sukcesu, wykorzystania korzyści z członkostwa w UE. Zawsze będziemy zaufanym partnerem Polski, by zapewniać dobrobyt i rozwój – podkreśliła Calvino podczas wspólnego wystąpienia z premierem Donaldem Tuskiem.

Źródło: PAP, Space24

O autorze