Najnowocześniejsze maszyny litograficzne ASML wyposażone w funkcję zdalnego unieruchomienia na wypadek wojny w Tajwanie

Bloomberg poinformował, że najbardziej zaawansowane maszyny EUV dostarczane przez ASML i posiadane przez TSMC w Tajwanie mają zdalny wyłącznik bezpieczeństwa, który pozwala unieruchomić maszyny na wypadek wojny z Chinami.

Cieśnina Tajwańska to jeden z potencjalnych punktów zapalnych grożący konfliktem zbrojnym. W przypadku potencjalnej inwazji Chin na Tajwan istnieje realna groźba, że cały potencjał największego i najnowocześniejszego przemysłu półprzewodnikowego wpadnie w ręce Państwa Środka. Właśnie z tego powodu najnowocześniejsze maszyny EUV wyposażono w mechanizm zdalnego uszkodzenia maszyny.

Kwestia przemysłu półprzewodnikowego na Tajwanie jest tak ważna, że pojawiły się nawet spekulacje, że w przypadku wojny amerykanie mają zamiar nawet zbombardować fabryki TSMC, aby tylko moce produkcyjne nie wpadły w niepowołane ręce. Jednak tajwański rząd zapewnił, że nowoczesna produkcja półprzewodników to o wiele więcej niż tylko fabryki. Bez kluczowych dostaw materiałów, sprzętu i profesjonalnego serwisu, TSMC nie będzie bowiem w stanie na dłuższą metę prowadzić produkcji.

TSMC i ASML są praktycznie jedynymi dostawcami narzędzi pozwalających na produkcję chipów w procesie technologicznym 2 nm i nowszych. Z tego powodu operacje wojskowe mające na celu destabilizację Tajwanu miałyby katastrofalny wpływ na światową gospodarkę.

Źródło: Bloomberg, ITHardware

O autorze