Microsoft prezentuje laptopy Copilot + PC z obsługą usług AI

Podczas specjalnego wydarzenia Microsoft pokazał nową kategorię laptopów nazwanych Copilot+ PC. Platforma łączy potężne rozwiązania sprzętowe z wykorzystującymi je zasobami oprogramowania AI. Są to przy tym lekkie i smukłe laptopy – konstrukcje z serii Microsoft Surface, a także liczne modele od producentów zewnętrznych, takich jak Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo i Samsung.

Maszyny są oparte o procesory Qualcomm, które łączą przetwarzanie CPU, GPU i NPU. Microsoft twierdzi, że nowe komputery Copilot+ PC przewyższają 15-calowego MacBooka Air firmy Apple nawet o 58% pod względem stałej wydajności wielowątkowej, a jednocześnie zapewniają całodzienną żywotność baterii. Mówimy tu nawet o 22-godzinnej pracy na baterii przy odtwarzaniu wideo i 15 godzinach przy przeglądaniu internetu.

Największym wyróżnikiem platformy ma być praca z AI. Komputery Copilot+ wykorzystują wydajne procesory i wiele najnowocześniejszych modeli sztucznej inteligencji, w tym SLM firmy Microsoft. Przekłada się to na konkretne funkcjonalności. Dzięki funkcji Recall można uzyskać wirtualny dostęp do wcześniejszych działań. Kolejną funkcją jest Image Creator – tworzenie obrazów za pomocą AI na lokalnym akceleratorze. Funkcjonalności AI pojawią się nie tylko w narzędziach samego Microsoftu, ale także w aplikacjach pakietu Adobe, DaVinci Resolve Studio czy CapCut.

Źródło: ITReseller

O autorze