Thorium Space ma zamiar budować Satelity geostacjonarne na pasmo Ku/Ka

21 maja b.r. podczas rocznej prezentacji strategii i dokonań Thorium Space, przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia oraz najbliższe plany biznesowe i R&D. Podczas wystąpienia Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu zapowiedział, że spółka podtrzymuje swe plany giełdowe, ale priorytetem jest obecnie finalizacja umowy z europejskim klientem komercyjnym na dużego satelitę geostacjonarnego.

Thorium Space zakończyło prace nad budową terminali, które już działają oraz rozpoczęło budowę pierwszego payloadu geostacjonarnego. Te sukcesy wymusiły na spółce zmiany w strukturze, modelu biznesowym i technicznym, w tym powiększenie laboratorium w Warszawie oraz utworzenie nowych działów sprzedaży i jakości. Spółka przeszła na metodologię procedur i standardów wyznaczonych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), co umożliwia jej lepszą kompatybilność w prowadzeniu projektów z największymi firmami sektora space.

Thorium Space dedykuje swą ofertę i uznaje za główny core klientów z sektora rządowego, obronnego, bezpieczeństwa oraz infrastruktury krytycznej. Spółka wyznaje podejście – modelu „Sattelite as a Service”, co oznacza, że chce oferować nie tylko same urządzenia terminali, ale całego, kompleksowego serwisu, na który składają się terminale wraz z łącznością. Firma otrzymała wsparcie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rozpoczęła budowę większego satelity we współpracy z partnerami odpowiedzialnymi za platformę.

Przeszliśmy z etapu R&D na etap oferowania produktów rynkowych, co znacznie zmieniło naszą strukturę i plany na przyszłość. To sprawiło, że staliśmy się globalnym graczem, drugim w Europie producentem takiej technologii po Francji – podkreślał Rymaszewski.

Thorium Space podtrzymuje swoje plany giełdowe, ale obecnie priorytetem jest finalizacja umowy z komercyjnym klientem na budowę dużego satelity geostacjonarnego. – Dalej idziemy rytmem, jaki zapowiadaliśmy, ale z pewnym przesunięciem, gdyż kończymy negocjacje
z klientem komercyjnym na całego, dużego satelitę, na którym cały payload będzie od nas. Nasze satelity posiadają funkcje anty-jammingowe, lokalizację interferencji oraz możliwość dowolnego kierowania sygnału i mieszania serwisów, co czyni je wyjątkowo funkcjonalnymi
i atrakcyjnymi dla operatorów. Jesteśmy już bardzo blisko celu – dodał Paweł Rymaszewski.

Prezes podkreślił również, że firma posiada unikalne technologie, w tym aktywne anteny radarowe i własne układy scalone. Thorium Space jest jednym z nielicznych producentów własnych układów scalonych i wkrótce wprowadzi drugą generację swojego krzemu. Paweł Rymaszewski przedstawił także innowacyjne rozwiązania satelitarne i strategiczne kierunki rozwoju, które plasują Thorium Space jako lidera technologicznego na europejskim rynku kosmicznym oraz podkreślił wyjątkową współpracę z niemieckim OHB, obecnie największym i kluczowym partnerem biznesowym Thorium Space.

Źródło: Materiały prasowe

O autorze