NVIDIA pracuje nad procesorem ARM pod system Windows

Według nieoficjalnych informacji Nvidia pracuje nad nowym układem SoC przeznaczonym na rynek PC. Układ ma obejmować rdzenie ARM Cortex X5 BlackHawk, układ graficzny Blackwell oraz pamięć RAM typu LPDDR6.

Układ SoC ma być konkurencją dla układów dla Windowsa, i również w dużym stopniu obsługiwać funkcje AI. Chodzi przede wszystkim o procesory Qualcomm Snapdragon X, których rdzenie wykorzystują architekturę ARM. Podobnie ma być w przypadku NVIDII, choć w tym wypadku użyte miałyby zostać rdzenie Cortex X5 o kodowej nazwie BlackHawk.

Układ ten miałyby zawierać w sobie również wbudowany układ graficzny, oparty na architekturze Blackwell, a także pamięć RAM typu LPDDR6. Całość oparta byłaby o proces technologiczny TSMC N3P, choć są też informacje o tym, że NVIDIA skorzysta z fabryk Intela. Biorąc pod uwagę, że NVIDIA ma już doświadczenie w opracowywaniu procesorów z użyciem architektury ARM (Grace dla rynku HPC/AI), takie rozwiązanie dla rynku PC nie byłoby specjalnym zaskoczeniem. W dodatku w ramach implementacji architektury Blackwell, można by skorzystać z przygotowanych przez NVIDIĘ rozwiązań do akceleracji obliczeń związanych z AI.

Źródło wskazuje również, że Microsoft zadbałby, aby wszelkie oprogramowanie do obsługi AI na Windows 11 zostałoby odpowiednio zoptymalizowane pod hardware NVIDII. Według źródeł premiera układu ma odbyć się w 2025 roku. Wtedy też poznamy wszystkie szczegóły projektu

O autorze