Relacja z wydarzenia PB Technik Meets Friends

W dniach 22-23 maja br. w Warszawie odbyła się już szósta edycja wydarzenia PB Technik Meets Friends. Tym razem główną myślą przewodnią była 25 rocznica funkcjonowania PB Technik. Jak co dwa lata, również teraz wydarzenie przyciągnęło specjalistów od produkcji elektroniki, którzy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi urządzeniami z oferty PB Technik oraz partnerów firmy.

Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele VISCOM, JUKI ASYS, ERSA, Apollo Seiko, BRADY, KOKI, a także wielu innych przedstawicieli sektora sprzętu do produkcji elektroniki. Można było zobaczyć urządzenia do praktycznie wszystkich etapów produkcji: od pieców i robotów do lutowania poprzez sprzęt do inspekcji i tzw. reworku, czyszczenia płytek po montażu, aż po zaawansowane urządzenia do przechowywania, magazynowania i kontrolowania elementów i szablonów.

Wykłady na PB Technik Meets Friends

Główną częścią wydarzenia była seria wykładów odbywających się w oba dni imprezy. Były to głównie prezentacje najciekawszych rozwiązań i produktów z portfolio partnerów, ale też samej grupy PB Technik. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład dotyczący past lutownicznych japońskiej firmy KOKI. Pasty HF1100-3 mają rewolucyjny skład zapewniający eliminację tzw. pustek – luk w połączeniu lutowniczym spowodowanym parowaniem topnika podczas podgrzewania. Umożliwia to oczywiście lepsze, stabilniejsze połączenie i niższą rezystancję kontaktu.

Bardzo interesujący był także wykład Adama Jaskota dotyczący szkoleń IPC realizowanych przez PB Technik. Są to szkolenia z powszechnie stosowanych standardów dotyczących montażu, inspekcji, naprawy oraz dopuszczania i kategoryzacji płytek drukowanych. Standardy IPC są respektowane na całym świecie i bardzo często przyjmowane jako punkt wyjścia przy kontraktowych zleceniach produkcji elektroniki. Wykład umożliwił przyswojenie podstaw standardów, zapoznanie się z tym jak istotne jest ich stosowanie, a także z ofertą szkoleń PB Technik.

Podobnie jak w praktycznie wszystkich innych branżach, również w produkcji elektroniki do głosu zaczyna dochodzić sztuczna inteligencja. Podczas PB Technik Meets Friends mieliśmy możliwość wysłuchania m.in. prezentacji firmy Viscom, która zademonstrowała możliwości systemów vAI oraz vConnect. Ten pierwszy to system inspekcji, oparty o sztuczną inteligencję. Dzięki temu system jest bardzo elastyczny i nie potrzebuje dokładnych danych o płytce. Jest bowiem w stanie dokładniej odnaleźć pozycję elementu i sprawdzi poprawność montażu.

Wystawa sprzętu

Oprócz wykładów dostępne były także urządzenia z oferty PB Technik. Uczestnicy mogli obejrzeć i sprawdzić w działaniu wystawione urządzenia. Na miejscu byli także przedstawiciele organizatora, którzy chętnie pomagali i wyjaśniali właściwości sprzętu.

Jednym z urządzeń, które mnie bardzo zainteresowało był robot lutowniczy Apollo Seiko J-CAT Lyra. Jest to stołowy robot lutowniczy umożliwiający automatyczne lutowanie elementów i złączy THT. Robot ten jest rozwiązaniem bardzo zaawansowanym – pozwala m.in. na indywidualny dobór temperatury grotu właściwie do każdego punktu lutowniczego, co daje możliwość bezpiecznego montażu komponentów wrażliwych. Robot można wyposażyć w dwie lutownice i dwa zasobniki spoiwa, a także wybrać pomiędzy tradycyjnym grotem a lutowaniem indukcyjnym.

Kolejnym ciekawym sprzętem, który pojawił się na targach był automat do lutowania na fali firmy Ersa. Jest to właściwie cała linia produkcyjna składająca się z pieca lutowniczego, systemu podgrzewania wstępnego (pre-heatingu) oraz wyjścia płytek z możliwością podpięcia systemu magazynowego bądź tracebillity. Sam system jest modułowy, co pozwala m.in. na dobór odpowiednich elementów systemu czy rozbudowę w przyszłości, w przypadku, gdy będziemy chcieli zwiększyć możliwości naszej produkcji. Dostępne są wersję z jednym oraz z dwoma modułami lutującymi.

Następnymi maszynami, na które zwróciłem uwagę są urządzenia do mycia płytek PCB po montażu. PB Technik zaprezentowało urządzenia HyperSWASH oraz HyperCLEAN. Są to systemy umożliwiające mycie i usuwanie zabrudzeń powstałych w wyniku procesu produkcji i montażu urządzenia. Myjki marki PB Works są bezpieczne dla urządzenia, a jednocześnie usuwają nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Mogą działać zarówno z samą wodą, jak i ze specjalnymi środkami chemicznymi.

Oprócz tego można było obejrzeć także rozmaite sprzęty do produkcji, inspekcji, czyszczenia i utrzymywania magazynów płytek PCB. Do niemal każdego etapu produkcji dostępna była szeroka oferta środków chemicznych – od past lutowniczych, poprzez środki czyszczące, lakiery zabezpieczające czy kleje. Jednym zdaniem – na wydarzeniu można było zapoznać się z bardzo wszechstronną ofertą PB Technik. Nie bez znaczenia był kontakt z przedstawicielami firmy, dzięki czemu można było wyjaśnić wątpliwości oraz doprecyzować wymagania dotyczące sprzętu. Myślę, że nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że w ciągu dwóch dni można było dobrać i skompletować całą linię produkcyjną do produkcji elektroniki

Mikrokontroler był patronem medialnym wydarzenia PB Technik Meets Friends

O autorze