Satelita EagleEye Creotech Instruments jest już w bazie sił kosmicznych USA

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita przejdzie ostatnie testy funkcjonalne przed integracją z rakietą nośną Falcon 9, w amerykańskiej bazie Vandenberg w Kaliforni. Dr hab. Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments poinformował, że wystrzelenie satelity w kosmos przewidziane jest jeszcze w tej połowie roku. Będzie to przełomowe wydarzenie dla całej branży kosmicznej w Polsce.

Polski satelita EagleEye podczas przygotowań do transportu, Creotech Instroments
Polski satelita EagleEye Creotech Instroments podczas przygotowań do transportu

Satelita został przetransportowany do Los Angeles samolotem, w specjalnej skrzyni transportowej wyposażonej w czujniki monitorujące warunki środowiskowe i  chroniącej przed wibracjami oraz zmianami temperatury. Towarzyszyli mu specjaliści z Creotech Instruments. Jak podkreślił Marcin Mazur, kierownik misji EagleEye w Creotech Instruments, testy funkcjonalne, które będą wykonane w laboratorium SpaceX, zweryfikują poprawność działania wszystkich podsystemów satelity i potwierdzą jego zdolność wykonywania prac na orbicie. Dodatkowo zostaną przeprowadzone testy z pierścieniem separacyjnym.

Polski satelita EagleEye Creotech Instroments

EagleEye to największy i najbardziej zaawansowany polski satelita, zbudowany przez Creotech Instruments na autorskiej platformie satelitarnej HyperSat. Został wyposażony w teleskop firmy Scanway, który pozwoli na robienie zdjęć powierzchni Ziemi w pasmach widzialnym oraz bliskiej podczerwieni. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w silnik jonowy, umożliwiający obniżenie orbity z 510 km do 350 km i wykonanie bardziej szczegółowych zdjęć.

Polski satelita EagleEye Creotech Instroments podczas przygotowań do transportu
Polski satelita EagleEye Creotech Instroments podczas przygotowań do transportu

Źródło: materiały prasowe

Zdjęcia: Creotech Instruments

O autorze