Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Polska wynalazczyni Olga Malinkiewicz i kierowany przez nią zespół zostali finalistami European Inventor Award 2024, jak poinformował Europejski Urząd Patentowy. Zwycięzców konkursu poznamy 9 lipca, a ceremonia odbędzie się na Malcie.

Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara
Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektorka technologiczna firmy Saule Technologies, została wyróżniona wraz z zespołem w kategorii „małe i średnie przedsiębiorstwa” (SMEs) za „innowacyjną technologię drukowania ogniw słonecznych na ultracienkich perowskitach”.

W tej samej kategorii o nagrody walczą wynalazcy z Finlandii i Francji. Pozostałe kategorie konkursowe to „przemysł”, „badania naukowe” oraz „kraje spoza obszaru Europejskiego Urzędu Patentowego” (Non-EPO Countries). W każdej z kategorii przyznano po trzy nominacje.

Olga Malinkiewicz jest wynalazczynią metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów, a firma Saule Technologies – pierwszą firmą na świecie, która rozpoczęła ich produkcję.

Ogniwa te, drukowane na elastycznych foliach, są „lekkie, ultracienkie, półprzezroczyste i bardzo wydajne, nawet w sztucznym świetle”, dzięki czemu zakres ich zastosowań jest większy niż w przypadku tradycyjnych ogniw krzemowych. Firma powstała w 2014 r. Obecnie jej zespół tworzy kilkudziesięciu naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z kilkunastu krajów.

W listopadzie ub.r. ogniwa perowskitowe zostały wyniesione na orbitę. Jak mówiła wówczas Olga Malinkiewicz, mogą być one w kosmosie idealnym źródłem zasilania.

Ogniwo perowskitowe, Saule Technologies
Ogniwo perowskitowe, Saule Technologies

Ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każdego kilograma na orbitę; są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni; z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty, co oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu.

W ramach konkursu EPO przyznawana jest również nagroda dla młodych wynalazców – Young Inventors Prize (finaliści będą ogłoszeni 4 czerwca), a także nagroda za całokształt osiągnięć (Lifetime Achivement) – ogłoszenie 25 czerwca. Ceremonia wręczenia nagród 9 lipca będzie transmitowana na żywo z Malty.

Źródło: Nauka w Polsce, PAP

O autorze