LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Schneider Electric i Capgemini stworzą razem platformę do zarządzania energią

Firma Schneider Electric, zajmująca się zarządzaniem energią i automatyzacją oraz Capgemini, świadcząca usługi transformacji biznesowej i technologicznej, zbudują wspólnie platformę Energy Command Center.

Platforma Energy Command Center do zarządzania energią; Schneider Electric, Capgemini

Platforma Energy Command Center do zarządzania energią; Schneider Electric, Capgemini

Opracowane przez Capgemini rozwiązanie zasili technologia Schneider Electric. Będzie służyć do monitorowania, kontrolowania i optymalizacji wszystkich zasobów obiektów energochłonnych, w tym centrów danych lub pomieszczeń o krytycznym znaczeniu.

Środowisko krytyczne to obszar wymagający precyzyjnych warunków środowiskowych. Są to zazwyczaj laboratoria, pomieszczenia montażowe elektroniki, pomieszczenia elektryczne, centra danych i pomieszczenia „silnikowe” budynków. W takich strefach temperatura i jakość powietrza muszą być często precyzyjnie zarządzane.

Skomunikowane produkty Schneider Electric, kontrola brzegowa i aplikacje doradcze pomogą efektywnie zarządzać dostawami energii w wielu obiektach, takich jak fabryki czy biura, lub innej infrastrukturze, jednocześnie zmniejszając zużycie energii za pomocą jednej zintegrowanej platformy. Capgemini wnosi swoje doświadczenie zarówno w zakresie integracji i przetwarzania danych, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, jak i integracji wszystkich produktów i oprogramowania w centralnej platformie decyzyjnej.

Energy Command Center łączy w sobie zaawansowaną sztuczną inteligencję (AI), logikę i algorytmy uczenia maszynowego oraz technologię Internetu Rzeczy (IoT) w celu pomiaru i przewidywania różnych wskaźników, takich jak energochłonność, stan krytycznych zasobów, operacje krytyczne, wytwarzanie energii odnawialnej i ogólna wydajność wszystkich zasobów energetycznych. Wykorzystuje dane o zużyciu energii i emisji dwutlenku węgla w czasie rzeczywistym w połączeniu z modułowym i interoperacyjnym oprogramowaniem oraz systemami do zarządzania budynkami.

– W Capgemini jesteśmy głęboko przekonani, że w danych i technologiach cyfrowych tkwi niesamowity, niewykorzystany potencjał, który może służyć przyspieszeniu transformacji energetycznej. Podzielamy tę wizję ze Schneider Electric – powiedział Aiman Ezzat, CEO Capgemini.

– Walka z kryzysem energetycznym i klimatycznym ma ogromne znaczenie, a efektywność energetyczna odgrywa kluczową rolę. Dekarbonizacja poprzez elektryfikację i cyfryzację jest koniecznością dla zrównoważonej przyszłości – dodał Peter Herweck, CEO Schneider Electric. 

Prototyp rozwiązania testowany jest od 2022 r. w zakładach Capgemini w Indiach, które odpowiadają za około jedną czwartą śladu energetycznego Grupy. Zużycie energii zostało tam zmniejszone o o 29% w 2023 r. (w porównaniu z 2019 r.).