LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowy zakład recyklingu baterii litowo-jonowych w Zawierciu gotowy do produkcji

Grupa Elemental Holding otworzyła na Śląsku jeden z pierwszych i największych tego typu obiektów o strategicznym znaczeniu dla elektromobilności. Będą w nim odzyskiwane metale przemysłowe i szlachetne z baterii i akumulatorów pojazdów elektrycznych, laptopów i telefonów komórkowych.

Elemental Holding

Wizualizacja: Elemental Holding

Zakład, który rozpocznie pracę na początku wakacji, docelowo będzie poddawał recyklingowi do 12 tysięcy ton akumulatorów rocznie, co odpowiada pakietom z około 28 tysięcy samochodów elektrycznych. W ciągu roku zakład będzie mógł odzyskać metale z 4 tys. ton baterii oraz metale szlachetne z 6 tys. ton materiałów. Przetwarzane będą zużyte baterie Li-Ion z aut EV oraz katalizatory samochodowe i przemysłowe. Pozyskiwane w Zawierciu metale, takie jak lit, kobalt, nikiel, mangan oraz metale szlachetne – platyna, pallad i rod, będą mogły zostać ponownie użyte do produkcji nowych baterii. Znajdą zastosowanie ponownie w branży elektromobilności oraz w energetyce odnawialnej.

Dzięki inwestycji rzadkie pierwiastki nie będą opuszczały terytorium Unii Europejskiej i zostaną wykorzystane do tworzenia kolejnych generacji baterii do pojazdów elektrycznych — powiedział Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals. Dodał też, że przyczyni się to do bezpieczeństwa strategicznego tej części Europy.

Maciej Dudzic, członek zarządu Elemental Strategic Metals podkreślił, że przetwarzane zużyte baterie i złom poprodukcyjny będą pochodzić głównie z rynku europejskiego. Natomiast odzyskiwane metale zostaną dostarczane do firm, które wykorzystają je w dalszych procesach produkcyjnych, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji CO2. W ten sposób zakład przyczyni się do ograniczenia importu surowców pierwotnych i wywozu cennych materiałów poza Unię Europejską.

Zakład recyklingu baterii w Zawierciu, fot. Bartosz Żołnierczyk Dziennik Zachodni

fot. Bartosz Żołnierczyk Dziennik Zachodni

Teren objęty zagospodarowaniem wynosi 145 tysięcy m2 na działce o powierzchni 500 tysięcy m2. Kompleks liczy sobie 23,5 tysięcy m2. Składa się z rafinerii metali, innowacyjnej instalacji odzysku litu, kobaltu i niklu, zaawansowanej oczyszczalni ścieków i nowoczesnych laboratoriów. Do zasilania procesów produkcyjnych wykorzystywana jest odnawialna energia z farmy fotowoltaicznej o mocy 12 MW, współpracującej z największym w kraju magazynem energii elektrycznej (pojemność: 10 MWh, moc 5 MW).

Budowa rozpoczęła się w 3Q 2022 roku. Wartość inwestycji przekroczyła 600 mln złotych, z czego 327,9 mln pochodziło ze środków publicznych. Na podstawie umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju spółka otrzymała dotację w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – IPCEI. Uruchomienie zakładu było również możliwe dzięki Polskiemu Funduszowi Rozwoju (PFR), który wspólnie z Międzynarodową Korporacją Finansową oraz Europejskim Bankiem Odbudowy przekazały 290 mln dolarów na działalność Grupy Elemental w 2023 roku.

Pierwszy etap rekrutacji został zakończony i obecnie w zakładzie zatrudnionych jest 120 pracowników z doświadczeniem w branży metalurgicznej i chemicznej. Jeszcze w tym roku firma planuje zatrudnić 30 dodatkowych osób.

Źródła: Dziennik Zachodni, Investmap