LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Szkolenia IPC w Twoim zasięgu – organizowane przez firmę PB Technik

Polska firma PB Technik znana jest z dystrybucji renomowanych marek linii technologicznych, urządzeń i materiałów eksploatacyjnych, w tym chemicznych (m.in. Kurtz Erza, Asys Group, Juki, Viscom, Apollo Seiko, Brady, Koki). W 2017 r. poszerzyła swoją ofertę, tworząc wewnętrzną jednostkę – PB Training zajmującą się szkoleniami podnoszącymi kwalifikacje pracowników branży elektronicznej.

Szkolenia w PB Technik

Szkolenia w PB Technik

Od pięciu lat PB Training może się poszczycić, jako Autoryzowane Centrum Szkoleniowe, członkostwem w międzynarodowej organizacji handlowej skupiającej się na przemysłowym aspekcie elektroniki – Institute for Printed Circuits (IPC). Założona w 1957 roku w Stanach Zjednoczonych instytucja jest jednym z najważniejszych ośrodków tworzenia standardów, szkoleń oraz innowacji dla przemysłu elektronicznego. PB Training prowadzi szereg kursów z rozpoznawalnych i poważanych na całym świecie standardów amerykańskiego stowarzyszenia. Dzięki profesjonalnym Trenerom i Masterom ma możliwość szkolenia zarówno Specjalistów, jak i Trenerów IPC. Kursy charakteryzują się otwartą i przyjazną formą prowadzenia.

Profesjonalna certyfikacja z PB Training

PB Training oferuje dwa rodzaje szkoleń. Pierwszy typ to szkolenia autorskie, przygotowane pod konkretne potrzeby klienta. W niektórych przypadkach program jest opracowany na podstawie doświadczenia i wiedzy wynikającej z drugiego typu szkoleń, czyli szkoleń ze standardów IPC. Szczególnym rodzajem szkoleń autorskich są kursy dotyczące Koordynatorów i Operatorów strefy EPA, wyróżniające się sposobem prowadzenia i długością trwania. „Nie chodzimy na skróty, szkolimy zaangażowanych i znających odpowiedzialność swojej roli Koordynatorów” – mówią o swoich kursach przedstawiciele centrum szkoleniowego. To, co też wyróżnia szkolenie, to możliwość uzyskania bezterminowego certyfikatu.

Szkolenia w PB Technik

Szkolenia w PB Technik

Jakie szkolenia prowadzi PB Training w ramach Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego IPC?

IPC-A-600 – Kryteria Dopuszczenia Płyt Drukowanych

Czy jest sens montowania komponentów na płytce, która być może nie spełnia minimalnych wymagań dopuszczalności? Na tym szkoleniu można poznać trzy stany: docelowy, dopuszczalny i niezgodny, które są widoczne na zewnątrz lub wewnątrz płytek PCB. Omówione są cechy obwodów drukowanych, na jakie należy zwrócić uwagę, by zapobiec – już na samym początku procesu produkcji – błędów wynikających z wadliwych płytek drukowanych. Standard obejmuje zagadnienia dotyczące jakości wykonania, cech dostrzegalnych zewnętrznie oraz cech dostrzegalnych wewnętrznie. Poruszane są między innymi kwestie dotyczące: materiałów dielektrycznych, warstw przewodzących, otworów metalizowanych, otworów metalizowanych – wierconych. Co więcej, na szkoleniu przedstawione są cechy specjalnych płyt drukowanych (elastyczne i sztywno-elastyczne, płyty drukowane z rdzeniem metalowym i jednopłaszczyznowe płyty drukowane). Kurs polecany każdemu, kto pracuje przy PCB – zarówno osobom decydującym o dostawcy, jak i osobom pracującym w dziale inspekcji.

IPC-A-610 – Dopuszczalność Zespołów Elektronicznych

Znajomość standardu pozwala na wizualną, jakościową ocenę dopuszczalności zespołów elektronicznych. Podczas szkolenia prezentowane są kryteria akceptacji jakości dla montażu elementów elektronicznych, zarówno elementów przeznaczonych do montażu powierzchniowego (SMT), jak i elementów montowanych przez otwory (THT). Certyfikat określa wymagania dotyczące dopuszczalności wytwarzania zespołów elektrycznych i elektronicznych. IPC-A-610 obejmuje różne procesy montażu, w tym lutowanie, klejenie, montaż mechaniczny. Standard definiuje kryteria akceptacji dla każdego z tych procesów. Określa również kryteria akceptacji jakości dla różnych rodzajów komponentów, takich jak rezystory, kondensatory, układy scalone, złącza. Standard jest powszechnie stosowany w branży elektronicznej przez producentów, dostawców i klientów, aby zapewnić spójność i jakość montażu elementów elektronicznych oraz zminimalizować ryzyko niezawodności produktu.

Szkolenia w PB Technik

Szkolenia w PB Technik

IPC J-STD-001 – Wymagania dla lutowanych zespołów elektrycznych i elektronicznych

Szkolenie z tego standardu przedstawia wymagania dotyczące materiałów, procesów i kryteriów akceptacji dla produkcji lutowanych zespołów elektrycznych. Nacisk kładziony jest na kontrolę procesu oraz ustanowienie wymagań konsensusu branżowego dla szerokiej gamy produktów elektronicznych. Program szkolenia dostarcza firmom wszystkich narzędzi niezbędnych do podnoszenia umiejętności i wydajności pracowników. Treść standardu jest ściśle powiązana ze standardem A-610 i stanowi jego uzupełnienie. Co więcej, szkolenie to obejmuje część praktyczną, podczas której uczestnicy mają za zadanie lutowanie komponentów SMD i THT zgodnie z wymaganiami standardu.

IPC-J-STD-001 SPACE – Wymagania dla Lutowanych Zespołów Elektrycznych i Elektronicznych dla Przemysłu Kosmicznego

To odrębne szkolenie, które uzupełnia lub zastępuje treści ze standardu J-STD-001. Prezentuje warunki dopuszczalności i niezawodności lutowanych zespołów elektrycznych i elektronicznych w wyjątkowych warunkach termicznych panujących w przestrzeni kosmicznej. Dedykowane również producentom wytwarzającym produkty narażone na pracę w ciężkich warunkach środowiskowych, obciążonych wysoką częstotliwością wibracji. Kurs przeznaczony głównie producentom elektroniki z wykorzystaniem w przemyśle kosmicznym oraz militarnym.

IPC WHMA-A-620 – Wymagania i akceptacje dla montażu kabli i wiązek z opcjonalnym modułem praktycznym

Kolejne szkolenie przedstawia dobre praktyki i wymagania w całym procesie produkcji kabli, przewodów i wiązek przewodów. Zapoznaje użytkownika z materiałami, metodami, testami. Definiuje kryteria dopuszczalności dla połączeń wytwarzanych przez zagniatanie, mechaniczne mocowanie i lutowanie, jak również związanych z nimi czynności montażowych. W ramach opcjonalnego modułu praktycznego studenci wykonują wiązkę przewodów z różnego rodzaju połączeniami (lutowanymi, zagniatanymi i z termokurczliwą izolacją z ładunkiem lutowia) zakończonymi haczykiem, kubełkiem lutowniczym, zakończeniem rozwidlonym, oczkiem czy wieżyczką. Wiązka składa się z różnych przewodów w tym z przewodu koncentrycznego. Wytrasowaną wiązkę studenci zamykają w złączu. Kurs dedykowany każdej firmie mającej do czynienia z produkcją wiązek przewodów.

IPC 7711/7721 – Poprawki, modyfikacje i naprawa zespołów elektronicznych

W tym certyfikacie zebrane są procedury dotyczące naprawy i modyfikacji zespołów montażowych obwodów drukowanych. Przedstawia wymagania formalne oraz poleca narzędzia, materiały i metody stosowane w modyfikacji, naprawie, przerabianiu produktów elektronicznych. Szkolenie w głównej mierze oparte jest na praktyce. Większość czasu z  pięciodniowego kursu studenci spędzają w laboratorium, gdzie wykonują zadania według procedur przedstawionych w standardzie. Praktyka obejmuje splatanie przewodów, montaż i demontaż komponentów THT i SMD (z rozdzieleniem na różne rodzaje komponentów i wyprowadzeń), usuwanie i wymiana powłoki ochronnej, naprawa laminatu i naprawy obwodów. Kurs poszerza umiejętności i kompetencje pracowników serwisu, działu kontroli jakości oraz monterów.

Szkolenia w PB Technik

Szkolenia w PB Technik

Szkolenia praktyczne PB Training realizuje w nowoczesnym w pełni wyposażonym laboratorium w swojej siedzibie w Warszawie. Nie zamyka się jednak na prowadzenie szkoleń u Klienta, które specjaliści z Centrum Szkoleń są w stanie przeprowadzić w każdym miejscu spełniającym do tego warunki. Standardy IPC są synonimem wysokiej jakości i niezawodności, co jest istotne dla firm chcących konkurować na globalnym rynku.

Wszyscy chcący inwestować w siebie i w swoich pracowników a tym samym zapewnić najwyższą jakość produktów zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą szkoleniową na stronie https://pbtraining.com.pl/ lub do kontaktu e-mail: szkolenia@pbtechnik.com.pl

Autor: PB Technik