LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Wyświetlacze LCD według indywidualnej specyfikacji klienta w ofercie JM elektronik

Kiedy słyszymy o „gotowych wyświetlaczach LCD” najczęściej mamy na myśli wyświetlacze graficzne. Dawniej powszechne były jeszcze wyświetlacze znakowe typu 16×2, 20×2 czy 20×4 znaki. Zostały one jednak skutecznie wyparte przez wyświetlacze graficzne.

Grafika: JM Elektronik

Grafika: JM Elektronik

Prostota obsługi nie wystarczyła, aby zrekompensować bardzo małe możliwości w porównaniu z wyświetlaczami graficznymi. „Gotowe” LCD mają swoje niezaprzeczalne zalety, ale mają też i swoje wady. Zaletami są: uniwersalność, gotowość bibliotek sterujących, dostępność różnych fontów i prostych bibliotek graficznych. A co z wadami? No cóż. W zasadzie dokładnie to samo. Gotowe dostępne oprogramowanie zabiera sporo miejsca w pamięci i jest niemałym obciążeniem, szczególnie dla prostych mikrokontrolerów. A efekt prac? Często „uniwersalny”, czyli nijaki i taki sam jak konkurencyjnego rozwiązania.

Są jednak przypadki zastosowań, w których najprostsze rozwiązania, czyli prosty panel LCD zrobiony na potrzeby konkretnego projektu ciągle jest najlepszym wyborem i ciągle jest w stanie silnie konkurować z „gotowymi” LCD.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Przystosowany do potrzeb użytkownika panel LCD pokazuje w sposób prosty, czytelny i intuicyjny czystą informację: wyniki pomiarów, jednostki, ikony obrazujące status urządzenia lub tryb pracy. Jeden przysłowiowy rzut oka i wszystko jest dla nas jasne. Dobrze zaprojektowany wyświetlacz (o dowolnym rozmiarze i kształcie) nadaje indywidualny i wyróżniający charakter urządzeniu. Obsługa takiego wyświetlacza jest bardzo prosta, zajmuje minimalne zasoby każdego mikrokontrolera, zarówno ilość zajmowanej pamięci Flash jak i czas konieczny na jego obsługę. Prosty panel LCD pobiera minimalną ilość energii i z tego powodu jest to ciągle jedno z najlepszych rozwiązań dla urządzeń zasilanych bateryjnie.

Kolejna bardzo ważna zaleta: takie rozwiązanie najczęściej jest najbardziej efektywne cenowo. Tego typu panele wykonuje się pod konkretny produkt lub rodzinę produktów. W gruncie rzeczy to są dwa kawałki szkła z ciekłym kryształem pomiędzy ich powierzchniami oraz dwie folie polaryzujące i odbijające lub przepuszczające światło.

Wadą urządzeń z wyświetlaczami dopasowanymi do potrzeb użytkowników jest ograniczenie w możliwości rozwoju urządzenia – dodanie nowych funkcjonalności do urządzenia może spowodować konieczność modyfikacji wyświetlacza i dodanie nowych piktogramów.

Niestandardowe wyświetlacze LCD znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie użytkownikowi potrzebna jest bardzo prosta informacja typu: nastawiona wartość i aktualna wartość, włączone/wyłączone, tryb pracy, stan baterii, jakość sygnału, zasygnalizowany stan awaryjny. Będą to urządzenia z różnych sektorów, takich jak:

 • proste masowe urządzenia medyczne monitorujące: np. ciśnienie, tętno, saturację, poziom cukru itp.,
 • elektronika użytkowa – zegarki, stopery, mierniki ciśnienia, temperatury, wilgotności, stan filtra, minutniki etc.,
 • urządzenia przemysłowe – pompy, sterowniki, nastawniki, mierniki wartości fizycznych, mierniki mediów (prąd, gaz, woda),
 • urządzenia AGD – pralki, suszarki, kuchenki, lodówki, etc.

Firma JM elektronik była pierwszym w kraju dostawcą wyświetlaczy ciekłokrystalicznych wykonywanych według projektu klienta. Projektuje, wdraża i dostarcza wyświetlacze ciekłokrystaliczne oraz podświetlenia zgodnie z wymaganiami i życzeniami zamawiającego. Klienci mogą liczyć na pomoc w sprecyzowaniu ich pomysłu i wykonaniu dokumentacji technicznej.

Oferta JM elektronik obejmuje panele i moduły LCD, z podświetleniem lub bez, z ciekłym kryształem typu TN, STN, FSTN oraz VA (BTN). Mogą one pracować w normalnym zakresie temperatur (od 0°C do +55°C) lub w zakresie rozszerzonym (od -30°C do +80°C). JM elektronik współpracuje z takimi dostawcami jak: Xiamen Zettler Electronics, Yeebo Display oraz WiseChip WSI

Tworzenie niestandardowego wyświetlacza LCD

Procedura obejmuje kilka kluczowych kroków:

 1. Pomysł klienta – przesłanie planu-wizji wyświetlacza (może być nawet odręczny rysunek).
 2. Analiza wymagań/wstępny projekt – ustalenie wymiarów, typu wyświetlacza, wstępne kształty segmentów.
 3. Precyzyjny projekt (rozdzielczość, jasność, zużycie energii, warunki środowiskowe) + dokładna oferta (3…7 dni roboczych – w zależności od stopnia skomplikowania projektu).
 4. Akceptacja projektu przez klienta lub poprawki i powrót do punktu 3.
 5. Wykonanie próbek (ok. 30 dni – panel i ok. 60 dni – moduł).
 6. Testowanie i walidacja – akceptacja próbek przez klienta.
 7. Zamówienie produkcyjne (ok. 30 dni – panel i ok. 60 dni – moduł) – produkcja, montaż, kontrola jakości.
 8. Integracja i wsparcie – bieżące wsparcie w celu rozwiązania wszelkich problemów, które mogą pojawić się podczas procesu integracji z produktem końcowym.

Niestandardowe wyświetlacze ciekłokrystaliczne oferują szereg korzyści, które mogą znacznie poprawić funkcjonalność, trwałość i estetykę szerokiej gamy urządzeń. Wraz z dalszym rozwojem technologii, zapotrzebowanie na niestandardowe rozwiązania LCD prawdopodobnie wzrośnie.

Więcej informacji: JM elektronik

Autor: JM elektronik