OX2 rozwija pierwszy w Polsce magazyn energii w ramach rynku mocy
Krajowy system elektroenergetyczny już wkrótce zyska nowy magazyn energii. Pierwszy swój tego typu projekt o mocy 50 MW rozwija w Osieku Jasielskim w województwie podkarpackim OX2. Budowa jest już w zaawansowanym stadium. Integracja magazynu z sieciami dystrybucyjnymi przysłuży się zwiększeniu ich niezawodności, elastyczności i wydajności.
OX2 już w 2022 r. zakontraktowała w aukcji głównej rynku mocy 21 megawatów obowiązku mocowego dla magazynu energii w Osieku Jasielskim. Jego moc znamionowa wynosi natomiast 50 MW, a pojemność 100 MWh. Jednostka wytwórcza OX2 uzyskała 17-letni kontrakt. Magazyn będzie przyłączony do sieci 110 kV PGE Dystrybucja S.A. Oddział Rzeszów. Obecnie trwają prace po obu stronach, zmierzające do przyłączenia i uruchomienia magazynu. Musi to nastąpić najpóźniej w połowie 2026 roku.
Znaczenie magazynów energii
Magazyny energii są kluczowe dla rozwoju OZE (odnawialnych żródeł energii), a co za tym idzie zmniejszenia obciążenia sieci. Zapobiegają tym samym przerwom w dostawie energii elektrycznej. To one stanowią jeden z kluczy m.in. do uwolnienia potencjału OZE i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.
– OZE to najszybszy i najbardziej opłacalny sposób wytwarzania energii elektrycznej bez udziału paliw kopalnych. Magazynowanie energii odgrywa kluczową rolę w rozwoju tego sektora przy jednoczesnym pozytywnym działaniu na rzecz promowania neutralności. Cały proces odbywa się bowiem bez produkcji dwutlenku węgla. Polski system elektroenergetyczny, którego moc nieustannie wrasta, nigdy nie potrzebował takich technologii bardziej niż teraz. Dlatego ogromnie cieszymy się z magazynu energii, który stawiamy w Osieku Jasielskim. Będzie on dużym wsparciem dla polskich sieci – mówi Katarzyna Suchcicka, Prezes OX2 w Polsce.
Jak możemy przeczytać w najnowszym Raporcie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki pt. „Magazynowanie energii elektrycznej” z dnia 7 lipca 2024 r.: „Magazyny mają również stanowić alternatywę dla droższych i bardziej czasochłonnych inwestycji w rozbudowę klasycznych linii i stacji elektroenergetycznych”. Według przewidywań Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) globalna moc zainstalowana w magazynach energii osiągnie ponad 270 GW do 2026 roku. Jest to powiązane z rosnącym udziałem odnawialnych źródeł energii.
OX2 posiada doświadczenie nie tylko w budowie magazynów energii, ale również w zarządzaniu nimi – dokładnie tak samo jak w przypadku farm wiatrowych i fotowoltaicznych. W tym roku firma sprzedała spółce Flower Magazyn Energii Bredhälla w Szwecji o mocy 42,5 MW, aby przez kolejne 10 lat wspierać nowego właściciela w technicznym i komercyjnym zarządzaniu obiektem. Transakcja została sfinalizowana po uzyskaniu niezbędnej zgody Svenska Kraftnät, szwedzkiego organu zarządzającego systemem przesyłowym, w celu zapewnienia stabilności sieci elektroenergetycznej Szwecji.
– Scenariusz zerowej emisji netto do 2050 r. przewiduje zarówno masowe wdrożenie źródeł odnawialnych, jak i duży wzrost ogólnego zapotrzebowania w miarę postępującej elektryfikacji. Magazynowanie energii na dużą skalę będzie niezbędne do efektywnego zarządzania i radzenia sobie z godzinowymi i sezonowymi wahaniami produkcji energii z OZE przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności oraz niezawodności sieci. Magazyn Energii w Osieku Jasielskim to nasz krok w stronę stabilnej transformacji energetycznej Polski – dodaje Katarzyna Suchcicka.
Współpraca OX2 z polskimi farmami wiatrowymi
OX2, choć ma swoje korzenie w Szwecji, prężnie działa na rzecz polskiej energetyki. Rozwija własne projekty , ale również współpracuje z partnerami, w tym z polskimi spółkami skarbu państwa przy rozwoju innych projektów OZE. W 2023 r. deweloper sprzedał Grupie Enea rozwijany projekt Farmy Wiatrowej Bejsce o mocy 19,8 MW. Inwestycja jest w trakcie budowy i rozpocznie pracę w 2025 r. W 2024 r. natomiast, OX2 podpisał umowę z Grupą ORLEN, w ramach której będzie odpowiedzialny za kompleksowe zarządzanie jej trzema farmami wiatrowymi: FW Ujazd (30 MW), FW Dobrzyca (49,9 MW) i FW Wielkopolska (62,4 MW). Są to jedne z najbardziej efektywnych i najnowocześniejszych farm wiatrowych w Polsce.
Źródło: 247.com.pl; fot.: freepik