LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

onsemi wkracza w świat podczerwieni i liczy na klientów z sektora przemysłowego oraz obronnego

Niedawno pisaliśmy, że onsemi, dostawca czujników obrazu CMOS, przejął SWIR Vision Systems, pioniera w technologii obrazowania w podczerwieni krótkofalowej (SWIR), opartej na kropkach kwantowych. Teraz przedstawiamy tę wiadomość z punktu widzenia Yole Group, która przygląda się rozwojowi tej technologii. W raportach „Status czujnika obrazu CMOS 2024” i „Obrazowanie SWIR 2023” zespół ds. obrazowania omawia, w jaki sposób akwizycja odzwierciedla obecne trendy w branży.

Modalność obrazowania SWIR od dawna jest wykorzystywana w zastosowaniach obronnych i przemysłowych. W 2022 roku wygenerowała 97 mln USD przychodów dla dostawców kamer SWIR. Jednak jej stosowanie było ograniczone wysokimi kosztami technologii InGaAs, historycznej platformy niezbędnej do przechwytywania tych długości fal, w porównaniu ze standardową technologią CMOS. W ostatnich latach SWIR wzbudził zainteresowanie wraz z pojawieniem się tańszych technologii, takich jak kropki kwantowe i german na krzemie. Są one kompatybilne z fabrykami CMOS i mają służyć rynkom masowym w dłuższej perspektywie.

SWIR Vision Systems to start-up z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Jest pionierem platformy kropek kwantowych i wprowadził swój pierwszy komercyjny produkt w 2018 roku. Wytwarza czujniki obrazu do integracji z własnymi kamerami.

– Firma początkowo koncentrowała się na segmencie przemysłowym i w ciągu ostatnich lat poczyniła znaczne wysiłki w celu poprawy wydajności swojej technologii i edukacji rynku na temat modalności SWIR – powiedział Axel Clouet, doktor, analityk ds. technologii i rynku w Yole Group.

Yole Group

Przejęcie zgodne z pozycjonowaniem onsemi

Branża czujników obrazu CMOS była warta 21,8 mld USD w 2023 roku i oczekuje się, że osiągnie 28,6 mld USD do 2029 roku. Z udziałem w rynku na poziomie 6%, onsemi jest czwartym co do wielkości dostawcą czujników obrazu CMOS na świecie. Firma jest liderem w szybko rozwijającym się segmencie motoryzacyjnym o wartości 2,3 mld USD. Obecna jest również w segmentach przemysłowym, obronnym i lotniczym oraz medycznym.

W perspektywie krótkoterminowej produkty SWIR pomogą onsemi dogonić produkty Sony InGaAs, przy wykorzystaniu przewagi kosztowej kropek kwantowych. Istniejące kanały sprzedaży ułatwią przyjęcie tej technologii przez producentów kamer.

W dłuższej perspektywie, gdy kropki kwantowe osiągną dojrzałość, onsemi może wykorzystać swoje duże moce produkcyjne do zwiększenia produkcji dla segmentu motoryzacyjnego. Technologia SWIR poprawi widoczność przy słabym oświetleniu i w niekorzystnych warunkach pogodowych, co jest niezbędną cechą kamery wymaganą przez przepisy. SWIR może pomóc onsemi wyróżnić się na tle konkurentów, takich jak Omnivision, Sony i Samsung, którzy stają się coraz bardziej agresywni, ale koncentrują się na platformie CMOS – dodał Axel Clouet.

Yole Group

Dodatkowo onsemi nawiąże długoterminowe relacje z klientami z sektora obronnego, nastawionego na wzrost spowodowany globalną niestabilnością geopolityczną. Nabywając SWIR Vision Systems i fabrykę CMOS East Fishkill ukończoną w 2022 r., onsemi zabezpieczyło swój łańcuch dostaw. Jest właścicielem strategicznej technologii SWIR i ma dużą fabrykę w USA, co jest zgodne z podejściem podwójnego zastosowania, promowanego przez rząd USA dla lokalnego przemysłu.

Akwizycja przyczyni się do szybszego rozwoju i przyjęcia platformy kropek kwantowych bez zakłócania krajobrazu SWIR. Przyciągnie do onsemi nowych klientów w sektorze przemysłowym i obronnym oraz w dłuższej perspektywie w segmencie motoryzacyjnym.

Źródło: Yole Group

Autor: Axel Clouet
Axel Clouet, Ph.D., jest analitykiem technologii i rynku, Imaging w Yole Group. Jest również członkiem zespołu Imaging & Display w ramach działalności More than Moore. Codziennie uczestniczy w analizach technologicznych i rynkowych dotyczących różnych technologii obrazowania i w tworzeniu odpowiednich produktów Yole Group. Uzyskał tytuł magistra w Grenoble Institute of Technology (FR) oraz doktora na Uniwersytecie w Grenoble (FR) we współpracy z CEA-LETI, gdzie pracował nad aspektami koloru i szumu w czujnikach obrazu CMOS. Jest autorem wielu artykułów naukowych i prezentacji konferencyjnych.