LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Już dziś, 16 sierpnia (piątek) zostanie wyniesiony na orbitę największy polski satelita EagleEye z teleskopem do obserwacji Ziemi

Trwający od 2020 roku projekt EagleEye zakłada dostarczenie ładunku optycznego, który jest największym w pełni zaprojektowanym i zbudowanym w Polsce teleskopem do obserwacji Ziemi (apertura około 200 mm). Instrument ten jest zgodny z wytycznymi Space 4.0 i metodologią Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Scanway

Źródło: Scanway

Docelowo umożliwi obrazowanie w paśmie widzialnym (VIS) i bliskiej podczerwieni (NIR) z rozdzielczością (GSD) około 1 metra z wysokości 350 km.

O projekcie EagleEye

Projekt EagleEye jest realizowany przez firmy Scanway Space, Creotech Instruments i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i jest współfinansowany przez NCBiR w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki.

Na satelicie jest zainstalowany polski teleskop do obserwacji Ziemi. Zostanie on zintegrowany z platformą satelitarną HyperSat opracowaną w Creotech Instruments.

Start satelity EagleEye będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego sektora kosmicznego.

Testy naziemne

W ramach przygotowań do misji Scanway przeprowadził testy laboratoryjne i naziemne teleskopu SOP200, które potwierdziły możliwości obrazowania instrumentu. Najpierw obrazowanie przeprowadzono na sztucznych celach generowanych przez urządzenie, zwane kolimatorem. Uzyskane w ten sposób obrazy dostarczają cennych informacji na temat pola widzenia, rozdzielczości i jakości instrumentu optycznego. Przeprowadzono również sesję obrazowania panoramy Wrocławia widocznej z siedziby firmy.

Scanway

Źródło: Scanway

Obraz uzyskany przez instrument SOP200 przedstawia most Rędzińskiego, znajdujący się około 5 km od miejsca, w którym znajduje się teleskop. Czujniki instrumentu rejestrują obrazy w rozdzielczości 4K, co przy znanych rozmiarach mostu przekłada się na rozdzielczość około 0,7 sekundy kątowej na piksel. Oznacza to, że rozdzielczość obrazu jest zgodna z misją, a na orbicie około 300–350 km (pod koniec misji satelity EagleEye) możemy spodziewać się obrazów o rozdzielczości do 1 m/piksel.

Na obrazie wyraźnie widoczne są elementy anten mostu i odgromników, które są obiektami o niewielkich (kilka cm) rozmiarach przekroju poprzecznego. Możliwość wykrywania tak małych obiektów przekłada się na wysokie możliwości teledetekcji do wykorzystania na orbicie. Obrazy mostu Rędzinskiego zostały zarejestrowane w typowych zimowych warunkach atmosferycznych (bez czystego nieba, przy nie najlepszej jakości powietrza), o zmierzchu i przez dodatkowe szkło ochronne teleskopu, przygotowane do integracji satelity. Tak więc obrazowanie może być jeszcze lepszej jakości, gdy teleskop znajdzie się na orbicie wokół Ziemi, zakładając pełny sukces misji. Miejmy nadzieję, że ten kosmiczny sukces już wkrótce zostanie potwierdzony.

Wiadomości z pierwszej ręki

Kilka informacji o wydarzeniu przekazał za pośrednictwem LinkedIn Jędrzej Kowalewski – CEO/Founder w Scanway SA:

To wielkie Orle Oko już dziś leci na orbitę. Wszystko co widzicie na zdjęciu zostało zaprojektowane w całości w Polsce. I dlatego warto śledzić relację ze startu dziś o 19:30.

Creotech, SpaceX, ExoLaunch

Fot: Creotech, SpaceX, ExoLaunch

To będzie piękne zakończenie fazy ziemskiej projektu EagleEye. Już dziś o 20:20 polskiego czasu, rakieta Falcon-9 umieści na orbicie piękny, widoczny na screenie ze strony Exolaunch (zdjęcie autorstwa SpaceX) pakiet satelitów z całego świata. Jednym z tych satelitów jest EagleEye, do którego Scanway/Scanway Space dołożył kluczowy wkład w postaci teleskopu i zestawu kamer do obserwacji Ziemi.

Satelita zaprojektowany przez Creotech Instruments SA we współpracy z nami i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk to największy polski satelita wynoszony w kosmos w historii. Start tej misji oznacza nowy etap w rozwoju rodzimych technologii satelitarnych. Trzymam wraz z całym zespołem mocno kciuki za powodzenie przedsięwzięcia, które swoją najbardziej absorbującą fazę zacznie dziś wieczorem.

Zatem jeśli jeszcze nie wiecie co zrobić z pięknym piątkowym wieczorem to zapraszam na relację ze startu organizowaną w siedzibie Creotech. Start relacji o godzinie 19:30, a planowy start rakiety 20:20 (o wkładzie Scanway opowiadać będzie Oskar Zdunek). Warto zostać do końca relacji, czyli do około godz. 22, gdzie tuż przed tą godziną powinno nastąpić odłączenie satelity od rakiety (powinno być widoczne na streamie).

Historia dzieje się dziś.

Start rakiety Falcon 9

Start rakiety Falcon 9 wynoszącej naszego satelitę już dzisiaj, w piątek 16 sierpnia o godzinie 20:20. Rakieta pojawi się dwa razy nad Polską i w okolicach godziny 21:32 powinna wyłonić się spod horyzontu z kierunku południowo-wschodniego, po około 3 minutach powinna być widoczna w okolicach bardo charakterystycznego gwiazdozbioru Kasjopeja (przypominającego literę W) i po kolejnych 3 minutach powinna zniknąć pod północnym horyzontem. Czasy i lokalizacje są orientacyjne, gdyż zależą od punktu obserwacji.

Relację na żywo można oglądać pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=AdK97KwmAlA

Źródło: Scanway

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!