LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Udany start satelity EagleEye – dzień 16 sierpnia 2024 r. przejdzie do historii

EagleEye szczęśliwie poleciał na orbitę okołoziemską i z sukcesem nawiązał łączność!

Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, Elona Muska z Vandenberg Space Force Base w Kaliforni nastąpiło 16 sierpnia 2024 roku o godz. 20:56 (czasu polskiego) zaś sama separacja ok. 22:14. Przelot rakiety tuż po separacji można było obserwować nad Polską.

Kluczowy kamień milowy misji, jakim było nawiązanie łączności z satelitą, również zakończył się sukcesem!

Creotech

Źródło – Creotech

W najbliższym czasie zespół Creotech Instruments skoncentruje się na testach i kalibracji podzespołów satelity w rzeczywistych warunkach kosmicznych. Będzie to istotny etap, który pozwoli na pełne uruchomienie wszystkich funkcji satelity oraz przygotowanie go do realizacji zadań operacyjnych.

Operatorem misji jest firma Exolaunch GmbH, partner obsługujący SpaceX.

Projekt był realizowany przez konsorcjum przemysłowo-naukowe

  • Creotech Instruments S.A. (lider projektu) – odpowiada za przeprowadzenie całej misji, tj. przygotowanie platformy satelitarnej HyperSat oraz jej elementów składowych, integrację satelity, jak również wyniesienie na orbitę okołoziemską we współpracy z firmą ExoLaunch, operatorem integracji SpaceX.
  • Firma Scanway S.A. – odpowiedzialna za przygotowanie i dostarczenie teleskopu optycznego dla satelity
  • Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (partner naukowy) – odpowiadał za opracowanie komputera instrumentu.

W projekcie EagleEye brały udział również inne polskie spółki technologiczne, m.in. WiRan, Symkom, N7 Space, Instytut Lotnictwa ILOT, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, RADMOR, Spacive, czy WAMTECHNIK.

Zaprojektowanie i zbudowanie w Polsce satelity tej wielkości wymagało unikalnych zdolności i doświadczenia, Zarządzamy misją, która ma ogromne znaczenie dla całego rodzimego sektora kosmicznego. Otwieramy krajowym podmiotom drzwi na szybko rosnący i dochodowy rynek projektowania, budowy, integracji oraz wynoszenia małych satelitów na orbitę okołoziemską. To wielki zaszczyt i jednocześnie odpowiedzialność– podsumował Marcin Mazur, Kierownik Projektu EagleEye.

Źródło Creotech

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!