LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

Fala zwolnień w branży technologicznej na świecie

Po rekordowej utracie 263 tysięcy miejsc pracy w zeszłym roku, globalny sektor technologiczny nadal mierzy się ze znacznymi redukcjami siły roboczej w 2024 r., co jest spowodowane wyzwaniami ekonomicznymi, wysokimi stopami procentowymi i szybkim postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Zespół analityków BestBrokers przeanalizował ponad 700 ogłoszeń o zwolnieniach w branży technologicznej z portalu pracy IT TrueUp i odkrył, że w tym roku zlikwidowano łącznie 203946 stanowisk w ponad 165 firmach technologicznych na całym świecie.

Firmy technologiczne z Chin, Niemiec, Japonii i Indii odnotowały ogromne redukcje pracowników, ale to firmy z siedzibą w USA są na czele ze 115257 redukcjami miejsc pracy. Stanowi to ponad połowę łącznej liczby zwolnień. Na czele tej klasyfikacji są główni gracze technologiczni, tacy jak Intel, Tesla, Microsoft i Cisco.

Poniżej zamieszczamy rozkład globalnych zwolnień w branży technologicznej według państw w pierwszym półroczu roku 2024.

NewsworthyData

Źródło: NewsworthyData

Kolejny wykres zawiera informacje o 20 największych firmach technologicznych z największą liczbą zwolnień w tym samym okresie:

NewsworthyData

Kilka najważniejszych wniosków z raportu BestBrokers:

  • Do tej pory amerykańskie firmy technologiczne przewodzą globalnym zwolnieniom w branży technologicznej w 2024 r., odpowiadając za zdumiewające 115257 zwolnień, czyli 56,51% całkowitej liczby na świecie.
  • Globalnie na szczycie listy znajduje się producent komputerów Dell z 18500 zwolnień, a następnie gigant półprzewodników Intel z 15000 – największą pojedynczą rundą zwolnień od stycznia – i Tesla z 14000 zwolnień. Łącznie te trzy firmy odpowiadają za około jedną czwartą wszystkich zwolnień w branży technologicznej na świecie do tej pory.
  • Firmy technologiczne w Chinach zwolniły 12900 pracowników, tuż za nimi znalazły się firmy w Niemczech z redukcją 12417 etatów, w Japonii z redukcją 12240 i w Indiach z redukcją 8560. Natomiast firmy w Portugalii i Rosji ogłosiły najmniej redukcji personelu, odpowiednio zaledwie 18 i 50 etatów.
  • W Stanach Zjednoczonych liderami redukcji etatów są firmy technologiczne z siedzibą w Kalifornii i Teksasie, które dotknęły odpowiednio 48055 i 35066 pracowników, co stanowi ponad 70% całkowitej redukcji w kraju. Za nimi plasują się firmy technologiczne w Waszyngtonie i na Florydzie, gdzie zwolniono odpowiednio 6949 i 4099 pracowników.
  • Z kolei firmy w Montanie i Wirginii zgłosiły najmniej redukcji etatów w sektorze technologicznym w tym roku, łącznie likwidując zaledwie 90 stanowisk. Liczba ta jest niższa od redukcji ogłoszonych przez firmy w każdym innym stanie na liście.
  • Inne znaczące redukcje dotyczyły chińskiego Li Auto (10000 zwolnień), niemieckiego SAP (9500 zwolnień), japońskiej Toshiby (9000 zwolnień) i amerykańskiego Cisco (8000 zwolnień).

Co napędza masowe zwolnienia w branży technologicznej?

Zwolnienia w sektorze technologicznym rozpoczęły się w wyniku nadmiernego zatrudniania podczas pandemii COVID-19. Początkowo firmy szybko zwiększały liczbę pracowników, aby sprostać rosnącemu popytowi na produkty i usługi cyfrowe. Jednak wraz z zakończeniem lockdownu i spadkiem popytu na te produkty, wiele firm stwierdziło, że ma nadmiar pracowników niż wynika to z potrzeb, co doprowadziło do znacznych redukcji zatrudnienia. Tylko w ubiegłym roku ponad 260000 pracowników branży technologicznej na całym świecie straciło pracę.

Innym czynnikiem wpływającym na redukcję zatrudnienia jest wzrost stóp procentowych, który sprawił, że pożyczki stały się droższe. Firmy zostały zmuszone do ponownej oceny swoich strategii i cięcia kosztów, często poprzez redukcję zatrudnienia.

W końcu postępy w automatyzacji i technologiach sztucznej inteligencji doprowadziły do tego, że niektóre stanowiska stały się zbędne, co skłoniło firmy do odpowiedniej restrukturyzacji i redukcji zespołów. W szczególności firmy technologiczne intensywnie inwestują w sztuczną inteligencję, często kosztem ludzkich miejsc pracy. Inne czynniki przyczyniające się do trwającej fali zwolnień w branży technologicznej obejmują spowolnienie gospodarcze, rosnącą inflację, spadające ceny akcji, spowolnienie sprzedaży i obawy o potencjalną recesję.

Liderzy redukcji zatrudnienia

Po redukcji 6000 miejsc pracy na początku tego roku, Dell ogłosił dodatkową redukcję o około 10% swojej siły roboczej, czyli około 12500 pracowników. Ostatnia runda zwolnień jest częścią poważnej reorganizacji w firmie, która obejmuje utworzenie nowego działu skoncentrowanego na produktach i usługach AI. Cięcia te opierają się na redukcjach z poprzedniego roku podatkowego, podczas których Dell wyeliminował 13000 stanowisk z powodu spowolnienia sprzedaży sprzętu, w tym komputerów osobistych.

Decyzja o redukcji zatrudnienia w Intelu wynikała m.in. z odnotowania strat w wysokości 1,6 mld USD w okresie kwiecień-czerwiec, co stanowi wyraźny kontrast w porównaniu z zyskiem w wysokości 1,5 mld USD odnotowanym w tym samym okresie w poprzednim roku. Jak zauważył dyrektor generalny Pat Gelsinger w notatce, Intel nie wykorzystał jeszcze w pełni boomu na sztuczną inteligencję w taki sam sposób, jak inne firmy półprzewodnikowe, takie jak Nvidia.

Producent pojazdów elektrycznych Tesla zajmuje jak dotąd trzecie miejsce pod względem zwolnień w tym roku, redukując około 10% swojej siły roboczej, czyli około 14 000 pracowników. Dyrektor generalny Elon Musk wyjaśnił, że redukcje były konieczne ze względu na szybką ekspansję firmy, która doprowadziła do powielania ról i funkcji w niektórych obszarach. Posunięcie to nastąpiło po rozczarowującym kwartalnym raporcie dotyczącym dostaw, w którym Tesla nie spełniła szacunków dotyczących dostaw i odnotowała rzadki spadek sprzedaży rok do roku.

Źródło: bestbrokers.com

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!