6G coraz bliżej!
W siedzibie Fraunhofer – Institut für Keramische Technologien und Systeme w Dreźnie dr inż. Beata Synkiewicz-Musialska spotkała się z przedstawicielami konsorcjum projektu M-ERA.net, ULTCC6G- EPac (Ceramika współwypalana w ultra niskiej temperaturze dla elektronicznych układów szóstej generacji 6G).
Spotkanie miało na celu omówienie przez członków konsorcjum wyników prac badawczych prowadzonych w ramach projektu. Grupa Badawcza Technologia LTCC zajmowała się realizacją prototypowych wersji anten i filtrów pracujących na częstotliwościach GHz oraz testowaniem folii ULTCC (ultra low temperature co-fired ceramics). Nowo wytworzone przez Fraunhofer IKTS folie były też poddawane pomiarom właściwości dielektrycznych w zakresie terahercowym. Takie pomiary pozwalają na ocenę, jak materiały zachowują się w wysokich częstotliwościach, które są kluczowe dla nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych, takich jak np. sieci 5G i 6G.
Polska część konsorcjum składa się z Łukasiewicz – IMiF (kierownikiem projektu jest Profesor dr hab. Dorota Szwagierczak) oraz firmy QWED. Ponadto w ramach projektu nasz Instytut współpracuje z francuskimi firmami: CEA LETI oraz INOVEOS. Liderem konsorcjum jest Fraunhofer – IKTS.
W projekcie ULTCC6G-EPac zostaną opracowane nowoczesne materiały ceramiczne i technologie dla urządzeń 5G i 6G, które dzięki zastosowaniu niskich temperatur wypału będą bardziej energooszczędne i przyjazne dla środowiska. W ramach projektu tworzone są innowacyjne ceramiki LTCC/ULTCC przeznaczone do zastosowań w telekomunikacji.
5G jest obecnie wdrażane na całym świecie i już przynosi znaczące korzyści w zakresie prędkości, wydajności i nowych zastosowań technologicznych. 6G jest przyszłością komunikacji mobilnej, z potencjałem do zrewolucjonizowania wielu aspektów życia codziennego, dzięki jeszcze większej prędkości, jeszcze niższym opóźnieniom i jeszcze inteligentniejszym sieciom. Działamy na 6.
Źródło Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki