LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

BMW i partner wykorzystują sztuczną inteligencję do optymalizacji produkcji ogniw akumulatorowych

Modele AI identyfikują wzorce w danych, które są wykorzystywane do przewidywania, w jaki sposób można zoptymalizować produkcję.

JustAuto

źródło: JustAuto

Współpraca badawcza między Centrum Kompetencji Ogniw Akumulatorowych (BCCC) BMW Group a Regionalnym Centrum Doskonałości Technologii Robotycznych (CRTA) Uniwersytetu w Zagrzebiu wprowadza technologię sztucznej inteligencji (AI) do planowania produkcji akumulatorów.

Obaj partnerzy wspólnie opracowują rozwiązania usprawniające produkcję ogniw akumulatorowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Doktoranci i studenci Uniwersytetu w Zagrzebiu zbierają i strukturyzują istniejące dane produkcyjne BMW. Na podstawie tych danych tworzone są modele sztucznej inteligencji, które mogą identyfikować pewne wzorce w danych. Pozwala im to przewidywać, w jaki sposób można dalej optymalizować produkcję pod względem wydajności, jakości i kosztów.

Centrum kompetencyjne ogniw akumulatorowych (BCCC) i CMCC

BMW Group łączy swoje know-how w zakresie ogniw akumulatorowych w centrach kompetencyjnych w Monachium i Parsdorfie. W Centrum Kompetencyjnym Ogniw Akumulatorowych (BCCC) w północnej części Monachium opracowywane są i produkowane w niewielkich ilościach ogniwa akumulatorowe dla przyszłych generacji akumulatorów wysokonapięciowych. Laboratoria, ośrodki badawcze i prototypownie obejmują know-how w całym łańcuchu wartości ogniw akumulatorowych. Uzupełnieniem BCCC jest Centrum Kompetencji Produkcji Ogniw (CMCC) w Parsdorfie. Najlepsze ogniwo akumulatorowe z BCCC jest skalowane do procesu seryjnego na linii pilotażowej w Parsdorfie. Ścisła, międzywydziałowa współpraca między działami rozwoju, zakupów i produkcji w wyjątkowy sposób łączy produkt i proces w BMW Group.

Partnerstwo z Uniwersytetem w Zagrzebiu

Uniwersytet w Zagrzebiu wnosi do projektu swoją wiedzę specjalistyczną w dziedzinie inżynierii mechanicznej, elektrotechniki i informatyki. Obaj partnerzy czerpią korzyści z ciągłej wymiany wiedzy.

Jako uniwersytet oferujemy Grupie BMW dostęp do najnowszych wyników badań i innowacyjnych pomysłów, podczas gdy nasi studenci korzystają z możliwości zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce – mówi Zdenko Tonković, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Architektury Marynarki Wojennej na Uniwersytecie w Zagrzebiu.

Kolejnym aspektem tej współpracy jest promocja młodych talentów.

Poprzez ten wspólny projekt inspirujemy studentów do pracy dla BMW Group i innowacyjnej pracy w naszych centrach kompetencyjnych ogniw akumulatorowych – powiedział Moritz Poremba, szef działu rozwoju technologii recyklingu ogniw akumulatorowych w BMW Group. – Oczywiście mamy również nadzieję przyciągnąć młode talenty do naszej firmy.

BMW twierdzi, że studenci czerpią korzyści ze współpracy poprzez intensywny mentoring i możliwość poszerzenia swojej profesjonalnej sieci w branży. Zwiększa to ich atrakcyjność na rynku pracy i oferuje doskonałe możliwości kariery. Współpraca pomiędzy BMW Group i Uniwersytetem w Zagrzebiu wzmacnia innowacyjność i konkurencyjność obu partnerów.

Źródło: JustAuto

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!
Tagi: AI, baterie, BMW