LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowa strategia Sieci Badawczej Łukasiewicz – komercjalizacja wyników pracy instytutów

Tworzona strategia – według dr Huberta Cichockiego, prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz – kładzie nacisk na działania związane z przyspieszeniem komercjalizacji wyników pracy instytutów. Dotyczy to szczególnie rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. Jest to wyzwanie w Polsce. Podczas drugiego dnia Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi (23-26 września) prezes wziął udział w panelu dyskusyjnym „Buy Polish – Developing the Polish Automotive Industry of the Future”. Rozmawiano o sposobach rozwijania polskiego sektora opartego na pojazdach elektrycznych.

Dr Hubert Cichocki, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

Instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz już dziś realizują prace na rzecz szeroko rozumianej branży automotive w kontekście elektromobilności. Dotyczą one przede wszystkim rozwiązań elektronicznych oraz technologii materiałowych. Zagadnienia związane z komercjalizacją są istotnym wyzwaniem. Chcemy, by Instytuty Łukasiewicza były w polskiej polityce naukowej tymi, które wyspecjalizują się w zagadnieniach z zakresu wdrożeń i transferu technologii – wskazał dr Cichocki.

Według niego instytuty Polskiej Akademii Nauk czy niesieciowe instytuty badawcze skupione są w zasadniczej części na prowadzeniu badań podstawowych, podczas gdy instytuty Łukasiewicza powinny posiadać zdolności do podnoszenia poziomów gotowości technologicznej projektów. W konsekwencji – transferować rozwiązania techniczne i gotowe technologie do polskiej gospodarki.

– Warto wskazać, że powstająca strategia Sieci Badawczej Łukasiewicz, jako podstawowe kierunki działalności i badań, bierze pod uwagę dwa zagadnienia, istotne z punktu widzenia szeroko rozumianej elektromobilności. Jest to kierunek elektroniczny i chemiczny, gdzie historycznie instytuty zrzeszone w Sieci Badawczej Łukasiewicz mają istotne kompetencje materiałowe. Ważne są też kwestie związane z mikroelektroniką i fotoniką, które również są niezbędne dla branży elektromobilności – dodał prezes Cichocki.

Źródło: PAP

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!