LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Powstanie instytut badawczy IDEAS – ośrodek badawczo-rozwojowy sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej

MC

Inicjatorem spotkania, na którym została podjęta decyzja o powstaniu Instytutu Badawczego IDEAS, był Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji. Nie będzie to instytucja tworzona od zera, lecz powstanie w wyniku przekształcenia aktualnie funkcjonującej IDEAS NCBR Sp. z o.o. Jest to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej. Jego misją misją jest wspieranie rozwoju tych technologii w Polsce. W spotkaniu uczestniczyło szerokie grono przedstawicieli rządu i instytucji naukowych. Wśród nich znaleźli się:

  • Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego
  • Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji
  • płk Arkadiusz Kling z Ministerstwa Obrony Narodowej,
  • Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego
  • Piotr Sankowski, prof. Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego,
  • Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej .

Naszym celem jest powołanie Instytutu Badawczego, który zajmie się szerokim zakresem tematów związanych ze sztuczną inteligencją. Udział profesorów, rektorów i ekspertów w tym procesie jest kluczowy – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski podczas konferencji.

Zakładany termin rozpoczęcia działalności instytutu to styczeń 2025 roku. Jednostka ta będzie skupiała i integrowała polskie środowisko akademickie i sektor publiczny. Polskie wyższe uczelnie staną się współudziałowcami spółki IDEAS NCBR.

Zobowiązałem się jako minister nauki, że wszystkie formalno-prawne rozwiązania zostaną przygotowane jeszcze w tym roku. Plan jest jasny: chcemy, aby wszystkie formalności były załatwione do końca 2024 roku, co pozwoli nowej formule spółki rozpocząć działalność od 1 stycznia 2025 roku. Pracujemy nad tym z pełnym zaangażowaniem – zaznaczył minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Na czele takiego instytutu powinna stanąć osoba o bardzo dużym doświadczeniu w dziedzinie sztucznej inteligencji, cisząca się dużym autorytetem, mająca przy tym wizję rozwoju takiej instytucji. Warunki te spełnia profesor Piotr Sankowski, któremu powierzono kierowanie jednostką. Jest on uznawany za wybitnego eksperta w dziedzinie sztucznej inteligencji.

W ostatnich dniach sztuczna inteligencja trafiła pod strzechy, bo rzeczywiście prowadzimy dyskusje o znaczeniu tej technologii wszędzie, możliwe, że w każdym domu już w Polsce albo w dużej części, więc to naprawdę jest to ogromny sukces – dodał prof. Piotr Sankowski.

W prace nad projektem zaangażowane będą także trzy kluczowe ministerstwa:

  • Ministerstwo Cyfryzacji,
  • Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Ministerstwo Obrony Narodowej.

Dzięki ścisłej współpracy z przedstawicielami tych instytucji, instytut badawczy IDEAS ma szansę stać się wiodącym ośrodkiem badawczym w zakresie sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowań w takich sektorach jak zdrowie, obronność i administracja publiczna.

Jesteśmy przekonani, że połączenie wiedzy akademickiej oraz doświadczenia sektora publicznego przyniesie wymierne korzyści dla polskiej nauki i gospodarki, a także stanie się inspiracją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które skutecznie odpowiedzą na aktualne wyzwania współczesnego świata – dodał wicepremier.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!