AROBS Polska zbuduje dla ESA jednostkę kontrolną do precyzyjnych operacji orbitalnych
AROBS Polska wraz z rumuńskim AROBS Engineering, zostały wybrane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do budowy jednostki kontrolnej do zarządzania precyzyjnymi operacjami na orbicie. Jej zadaniem będzie, wspieranie misji usuwania kosmicznych śmieci czy serwisowania satelitów. Projekt jest realizowany w ramach inicjatywy COSMIC w programie Bezpieczeństwa Kosmicznego ESA.
Inicjatywa ma na celu opracowanie elastycznej i skalowalnej jednostki kontrolnej do obsługi precyzyjnych operacji na niskiej orbicie okołoziemskiej. Ma ona umożliwić bardziej efektywne przeprowadzanie operacji, takich jak rendezvous, przechwytywanie czy serwisowanie satelitów. Zadania te są objęte projektem CRIMSON (Close Proximity Operations Control Unit Development and Qualification).
W tym celu firmy opracują jednostkę sterującą, która będzie realizować różnorodne kluczowe funkcje przetwarzania danych o wysokiej przepustowości. Aby było to możliwe jednostka zostanie wyposażona w liczne czujniki i kamery, a także wystarczającą moc obliczeniową i zasób pamięci. Zainstalowane urządzenia umożliwią przetwarzanie obrazów, nawigację oraz sterowanie elementami robotycznymi. Zapewnią ponadto wsparcie takich funkcji, jak np. kompresja obrazów.
– Jestem dumny, że nasze rumuńskie i polskie zespoły inżynieryjne otrzymały możliwość uczestnictwa w projekcie CRIMSON, finansowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Projekt ten idealnie wpisuje się w naszą wizję w Grupie AROBS – pionierskie osiągnięcia, które przyczyniają się do czystszego i bezpieczniejszego środowiska kosmicznego. Z niecierpliwością czekam, aż nasze zespoły będą wprowadzać innowacje i odnosić sukcesy w tym przedsięwzięciu – mówi Voicu Oprean, CEO AROBS Group.
CRIMSON będzie nowoczesną i elastyczną jednostką kontrolną, która będzie odpowiadać za zarządzanie precyzyjnymi operacjami w bliskiej odległości od satelitów i innych obiektów kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Przewiduje się, że kontroler będzie podstawową jednostką zapewniającą niezbędne funkcje monitorowania i sterowania podczas precyzyjnych manewrów zbliżania i przechwytywania. Rozwój jednostki zakłada także zapewnienie skalowalności oraz modularności, co pozwoli na jej łatwą adaptację do różnych przyszłych misji bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów inżynieryjnych i kwalifikacyjnych.
– Wybór naszej grupy jest rezultatem długoterminowej strategii rozwoju wysoce niezawodnych i innowacyjnych rozwiązań. Zgodnie z naszą wizją, bierzemy udział w projektach wspierających zrównoważony rozwój biznesu kosmicznego, a czysta przestrzeń kosmiczna jest właśnie jednym z tych elementów. Projekt CRIMSON pozwoli nam wspierać projekty mające na celu aktywne usuwanie śmieci kosmicznych, czy serwisowanie satelitów na orbicie. Dzięki doskonałej współpracy w Grupie AROBS będziemy mogli tworzyć samodzielne produkty i zapewniać interoperacyjność pomiędzy różnymi technologiami – zaznacza Michał Szwajewski, Prezes AROBS Polska.
Grupa AROBS ma swoje biuro w Rumunii działające od 12 lat. W tym czasie inżynierowie zebrali bogate doświadczenie w tworzeniu oprogramowania aplikacyjnego i platformowego dla różnych systemów i ładunków dla sektora kosmicznego. W ramach tego projektu zespół wykorzysta swoje doświadczenie w przetwarzaniu obrazów i nawigacji opartej na obrazach, implementując i testując zestaw demonstracyjnych algorytmów przetwarzania obrazów. Obrazy będą pobierane i przetwarzane w czasie rzeczywistym z emulowanych źródeł WAC (Wide Angle Camera – kamera szerokokątna) i NAC (Narrow Angle Camera – kamera wąskokątna). Algorytmy te będą generować wyniki matematyczne i dostarczać dane do demonstracyjnego modułu oprogramowania GNC (Guidance, Navigation and Control) dedykowanego naprowadzaniu, nawigacji i kontroli.
Źródło: informacje prasowe