LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Nowe prawo ma wspomóc rozwój AI w Polsce

Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło prace nad projektem ustawy o systemach sztucznej inteligencji.   Kolejny etap prac nad ustawą, to konsultacje społeczne. Zbierane będą opinie i uwagi od obywateli, organizacji pozarządowych, firm oraz instytucji publicznych.

MC

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zasady wykorzystania sztucznej inteligencji będą elastyczne i przejrzyste. Zależy nam na tym, aby stworzyć stabilne i przewidywalne rozwiązania, które pozwolą przyspieszyć wdrożenia oraz upowszechnić AI w polskich firmach i instytucjach. Rolą państwa jest tworzenie warunków do budowania dobrych rozwiązań przez firmy, szczególnie start-upy. Nasze propozycje przekażemy również innym państwom Unii Europejskiej jako materiał do wykorzystania w ich pracach wdrożeniowych. Rozpoczynamy dzisiaj konsultacje, by wspólnie wypracować najbardziej optymalne rozwiązania, w szczególności w zakresie procedur i form wsparcia rozwoju AI – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podczas konferencji.

Wprowadzenie AI Act w Polsce

Zasady dotyczące rozwoju, wdrażania i stosowania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej zostały określone w Rozporządzeniu o sztucznej inteligencji opublikowanym 12 lipca 2024 roku. Jednocześnie rozpoczęły się w Polsce prace nad projektem ustawy, która umożliwi stosowanie tych przepisów w kraju.

Celem nowej ustawy jest stworzenie przepisów, które z jednej strony pozwolą na rozwój AI, a z drugiej zapewnią bezpieczeństwo oraz ochronę praw obywateli RP.

Kluczowe rozwiązania proponowane przez Ministerstwo Cyfryzacji

W projekcie ustawy szczególny nacisk został położony na sześć zagadnień, które mają pozwolić na optymalne i elastyczne korzystanie ze sztucznej inteligencji. Są to:

  1. Powołanie Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji– nowy, kolegialny organ, który będzie monitorować rynek i wspierać przedsiębiorców.
  2. Rada Społeczna jako organ opiniodawczy – złożona z przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków zawodowych oraz przedsiębiorców, która ma współkształtować politykę AI w Polsce.
  3. Upowszechnienie stosowania systemów AI, w tym systemów wysokiego ryzyka – zapewnienie szerokiego dostępu do technologii AI z uwzględnieniem bezpieczeństwa użytkowników.
  4. Interpretacje generalne i indywidualne dla firm, zapewniające stabilność i przewidywalność działania przedsiębiorstw, które korzystają z technologii AI.
  5. Coroczna informacja o mocach obliczeniowych i energii na potrzeby AI. Ma to zapewnić przejrzystość, zrównoważony rozwój oraz pozwolić lepiej planować inwestycje AI.
  6. Rekomendacje najlepszych praktyk w wykorzystaniu AI – promowanie etycznych i efektywnych metod wdrażania technologii AI w różnych sektorach.

AI Act ma zapewnić bezpieczne i etyczne wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji, dbając o prawa obywateli oraz wspierać innowacje technologiczne. Nowe przepisy obejmują m.in. wymogi dotyczące transparentności algorytmów, oznaczania treści generowanych przez sztuczną inteligencję oraz zasad zarządzania cyklem życia systemów sztucznej inteligencji.

Harmonogram prac

Europejskie przepisy dotyczące systemów zakazanych będą obowiązywać od 2 lutego 2025 r.

Ostateczne terminy, do których należy wprowadzić wszystkie regulacje, upływają 2 sierpnia 2027 r.

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do udziału w konsultacjach społecznych Wszelkie pomysły i opinie można wysyłać do 15 listopada na adres: sekretariat.dp@cyfra.gov.pl

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!