LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Październikowe wydarzenia w zakresie optoelektroniki

Fotonika i optoelektronika są tymi działami elektroniki, którymi z całą pewnością będziemy się interesować w najbliższych latach.

Fotonika odgrywa kluczową rolę w znanych już technologiach, które każdego dnia ułatwiają nam życie, począwszy od szybkiego internetu światłowodowego po precyzyjne lasery używane w operacjach medycznych.

Zagadnienia związane z tymi działami coraz częściej stają się tematami prezentacji i prelekcji wygłaszanych na targach branżowych i wydarzeniach związanych z popularyzacją elektroniki.

Cykliczna Konferencja Optoelektroniczna

Łukasiewicz-ImiF

Źródło: Łukasiewicz-ImiF

W październiku mogliśmy uczestniczyć w cyklicznej Konferencji Optoelektronicznej, która na początku miesiąca odbyła się w Jachrance. Była to już jej 9. edycja, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „Optoelektronika – nowa generacja”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele nauki, przemysłu, ośrodków badawczo-rozwojowych, a także służb mundurowych. Organizatorzy stworzyli doskonałe warunki do dyskusji na temat aktualnego stanu oraz przyszłości fotoniki w Polsce. Można śmiało powiedzieć, że zarówno produkowany już sprzęt optoelektroniczny, jak i projekty oczekujące na wdrożenia są na najwyższym światowym poziomie. Urządzeniami tymi zainteresowane są w szczególności działy zbrojeniowe. W trakcie konferencji dr hab. inż. Anna Szerling z Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki zademonstrowała lasery VCSEL, wykorzystywane w elementach optycznych przemysłu obronnego. Prezentacja miała charakter wykładu pt. „Wytwarzanie i własności wysokiej sprawności półprzewodnikowych laserów VCSEL emitujących w bliskiej podczerwieni”.

21 października – Dzień Fotoniki

Źródło: Łukasiewicz-ImiF

Źródło: Łukasiewicz-ImiF

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Fotoniki 2024, młodzi naukowcy z grupy Fotonika Podczerwieni Łukasiewicz-IMiF – Dominika Niewczas i Michał Nagowski – zgodzili się wziąć udział w wyjątkowym projekcie i odpowiedzieli na 10 pytań dotyczących ich pracy w fotonice oraz inspiracji do codziennych wyzwań w pracy badawczej. Ich odpowiedzi miały formę krótkich filmów umieszczonych na YouTube: Dominika Niewczas, Michał Nagowski.

Warto przypomnieć, że właśnie 21 października 1983 roku, Generalna Konferencja Miar i Wag (CGPM) zatwierdziła obecną wartość prędkości światła w próżni wynoszącą oficjalnie 299792,458 km/s.

Photonics Days w Berlinie

W dniach od 8 do 11 października zorganizowano w Berlinie „Photonics Days” – jedno z największych wydarzeń z dziedziny fotoniki. Zainteresowanie młodych badaczy i naukowców odwiedzających stoiska i biorących udział w prelekcjach było bardzo duże.

Źródło: Łukasiewicz-ImiF

Źródło: Łukasiewicz-ImiF

– W ramach 21 sesji ponad 100 prelegentów z Niemiec i zza granicy dzieliło się swoją wiedzą, co pozwoliło nam zgłębić aktualne trendy, takie jak fotonika kwantowa, fotonika scalona, fotonika w obronności i bezpieczeństwie, fotonika w oświetleniu a także wzrost półprzewodników i ich właściwości – opowiada Katarzyna Pieniak z grupy badawczej Fotonika Podczerwieni Łukasiewicz-ImiF.

Konferencja dała możliwość aktywnego uczestnictwa w dyskusjach z prelegentami oraz ekspertami z branży na temat innowacyjnych rozwiązań, zwłaszcza w obszarze fotoniki laserowej, co przyniosło wiele inspiracji do dalszych badań. Jest to ważne w kontekście projektów, w które są zaangażowani młodzi pracownicy Łukasiewicz-ImiF. Są to m.in. THERMIR, w którym analizowane są procesy termiczne i mechanizmy degradacji długofalowych laserów kaskadowych na zakres 10-16 mm, a także RadLIR, którego efektem będzie mobilny system telekomunikacyjny, wykorzystujący innowacyjne technologie Free-Space Optical (FSO) oraz Radio Frequency (RF) do zastosowań wojskowych.

Join us for an insightful seminar

25 października zostanie zorganizowane otwarte seminarium „Join us for an insightful seminar” podczas, którego o swoich pracach opowiedzą Esben Ravn Andresen i Monika Bouet z Laboratorium Fizyki Laserów, Atomów i Cząsteczek (PhLAM) Uniwersytetu w Lille.

Łukasiewicz-ImiF

Źródło: Łukasiewicz-ImiF

Seminarium jest częścią projektu „Rozwijanie wielordzeniowych, utrzymujących polaryzację światłowodów nanostrukturalnych do zastosowań w telekomunikacji.” Jego celem jest opracowanie nowych utrzymujących polaryzację włókien wielordzeniowych bez stref naprężających (SAP), o oryginalnej strukturze rdzenia, pozwalającej kształtować właściwości polaryzacyjne włókna.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach 15:15 – 16:45 w Sali konferencyjnej, budynek nr 2, ul. Wólczyńska 133. Wstęp wolny

Źródło: Łukasiewicz-ImiF

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!