LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Enea Operator zawarła umowę z Instytutem Nafty i Gazu na dofinansowanie modernizacji sieci energetycznej

Enea Operator podpisała kolejną umowę z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym o dofinansowanie projektu, który ma na celu zwiększenie zdolności sieci dystrybucyjnej do zapewnienia dostawy energii elektrycznej o określonej jakości i niezawodności. W ramach projektu zostanie zmodernizowanych blisko sto stacji elektroenergetycznych wysokiego napięcia na średnie (WN/SN). Prace obejmą województwa wielkopolskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie oraz w częściach województwa dolnośląskie i pomorskie.

Enea

Źródło: Enea

Celem przedsięwzięcia, o wartości ponad 170 mln PLN, jest zwiększenie możliwości przyjęcia energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz poprawa niezawodności dostaw energii. Pokrycie zapotrzebowania odbiorców na energię elektryczną, uwzględniając uwarunkowania pracy sieci i źródeł OZE oraz wymagania bezpieczeństwa pracy sieci są niezwykle istotne dla bezpieczeństwa energetycznego.

– Dzięki realizacji tego projektu wzmocnimy bezpieczeństwo naszej infrastruktury sieciowej, dostosowując urządzenia do aktualnych warunków sieciowych  związanych z przyłączaniem OZE. Modernizacja stacji elektroenergetycznych pozwoli nam lepiej zarządzać energią, zwiększając jednocześnie efektywność i bezpieczeństwo dostaw. Skuteczna kompensacja ma znaczący udział w poprawianiu jakości i pewności zasilania odbiorców w energię elektryczną. Jesteśmy przekonani, że inwestycje w nowoczesne rozwiązania energetyczne będą kluczowe dla przyszłości naszej branży i przyczynią się do zrównoważonego rozwoju naszych regionów – podkreśla Bogumiła Strzelecka, wiceprezes ds. infrastruktury sieciowej Enei Operator.

Projekt zakłada m.in. modernizację zespołów uziemiających. Działania te zwiększą elastyczność sieci średniego napięcia poprzez dostosowanie ich do  aktualnych  warunków  sieciowych  związanych z przyłączaniem OZE. Rekonfiguracja sieci pozwoli na efektywne przekazywanie mocy do obszarów, w których występują jej niedobory. Wpłynie to pozytywnie na stabilność i bezpieczeństwo zasilania. Tego rodzaju działania są niezbędne w kontekście dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Ważną częścią projektu jest też edukacja, której celem jest zwiększenie świadomości użytkowników na temat korzyści płynących z korzystania z OZE oraz efektywności energetycznej. Inwestycje w edukację są kluczowe, aby społeczeństwo mogło świadomie korzystać z nowoczesnych technologii i rozwiązań, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do bardziej zrównoważonego rozwoju.

Całkowita wartość projektu „Zwiększenie elastyczności i ciągłości zasilania poprzez poprawę pracy punktu neutralnego sieci SN w Enea Operator sp. z o.o.” wynosi 170,1 mln PLN, z czego 100,3 mln PLN pochodzi z funduszy europejskich w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Realizacja inwestycji potrwa od 2024 do 2027 roku. Dzięki tym działaniom Enea Operator stawia na nowoczesność, efektywność i odpowiedzialność wobec środowiska, co stanowi fundament dla przyszłości polskiej energetyki.

Źródło: informacje prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!