Potwierdzona skuteczność AI na froncie w Ukrainie
Sztuczna inteligencja wzbudza ostatnio ogromne emocje, od skrajnego optymizmu, po bezgraniczny strach. Optymizm kojarzy się z korzyściami, jakie osiągnie ludzkość dzięki AI, ale jest też niestety druga strona tego wirtualnego tworu, która może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji dla naszej cywilizacji, włącznie z totalną zagładą.
Nie może dziwić fakt, że działy związane z techniką zbrojeniową były jednymi z pierwszych, które bardzo poważnie zainteresowały się sztuczną inteligencją. Prace badawcze są prowadzone na całym świecie, nawet w krajach objętych konfliktami. Pierwszym skojarzeniem jest oczywiście Ukraina, i na przykładzie tego państwa widać, jakie korzyści można czerpać z AI w tej dziedzinie.
Wiemy, że armia ukraińska korzysta ze sztucznej inteligencji na froncie, i że dzięki niej prowadzone są precyzyjnie uderzenia na rosyjskie pozycje. Skuteczność jest na tyle widoczna, że narzędziem tym mocno jest zainteresowane również Wojsko Polskie. Pieniądze na własne rozwiązania w tym zakresie są już zaplanowane w budżecie.
Rosjanie coraz częściej są ofiarami sztucznej inteligencji na froncie ukraińskim
To już nie jest opowieść z gatunku fantasy. To jak najprawdziwsze realia. Wojna w Ukrainie to nie tylko pociski, rakiety, czołgi, samoloty czy drony, ale również coraz bardziej widoczna AI.
Sztuczna inteligencja pozwala Ukraińcom wykrywać pozycje Rosjan. Dowódca jednego z plutonów bezzałogowców na antenie stacji „Телеканал 1+1” podzielił się swoimi doświadczeniami z frontu, wskazując na znaczenie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jak zaznaczył, bez nich bardzo trudno byłoby dostrzec ruch małych jednostek wroga, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
– Rosjanie atakują z nizin. Wydawałoby się, że powinno to być dla nas ułatwienie, jednak w rzeczywistości na tego typu terenie występują gęste mgły – podkreślił ukraiński wojskowy. – W takich warunkach wykrycie rosyjskich sił za pomocą dronów jest nie lada wyzwaniem, dlatego z pomocą przychodzi AI.
Olbrzymie możliwości operacyjne
Dowódca plutonu nie zdradził konkretnego narzędzia, jakim posługują się jego żołnierze na froncie. Może to być np. platforma Avengers, która umożliwia wykrywanie nawet kilku tysięcy wrogich jednostek wojskowych oraz sprzętu, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i środowiskowych (np. jak mgła lub duże zalesienie terenu). Wszystko dzięki analizie danych pochodzących z różnych źródeł (m.in. dronów i kamer).
Nowoczesna technologia umożliwia szybsze oraz sprawniejsze podejmowanie decyzji. Dodatkowo, jak wskazywaliśmy, minimalizowane jest także ryzyko popełnienia błędu w wyniku zmęczenia, które w wymagających warunkach bojowych nawarstwia się i może powodować problemy z np. koncentracją czy refleksem.
Wojsko Polskie chce mieć AI
W ramach Sił Zbrojnych RP powstaje nowa jednostka: Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji(CISI), która będzie podlegać cyberwojskom i odpowiadać nie tylko za nie tylko rozwijanie AI z myślą o polskim wojsku, ale i implementować konkretne rozwiązania.
Źródło: CyberDefence 24