LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Odblokowanie możliwości programowalnych układów logicznych

Mówimy, że układy logiczne są spoiwem każdego projektu elektronicznego, ale często są one ostatnimi elementami, o których można pomyśleć przy kompletowaniu systemu. Z pewnością do wyboru jest wiele wypróbowanych i sprawdzonych standardowych układów logicznych, jednak projekty stają się coraz bardziej złożone. Wraz z nimi rośnie potrzeba integracji elementów logicznych na płytce umożliwiająca implementację większej liczby funkcji.

Inżynierowie coraz częściej wybierają programowalne układy logiczne (PLD – programmable logic devices), złożone układy PLD (CPLD – complex PLDs) lub bezpośrednio programowane macierze bramek, popularnie nazywane po prostu układami FPGA (FPGA – field-programmable gate array). Wszystkie wymienione tu układy pozwalają zmniejszyć rozmiar rozwiązania, obniżyć koszty projektowania i produkcji, zarządzać łańcuchem dostaw i przyspieszyć czas wprowadzenia produktu na rynek. Podczas projektowania urządzeń elektronicznych, w których są stosowane układy CPLD lub FPGA należy uwzględniać szereg kompromisów. Elementy te występują w różnych rozmiarach, wykonanie projektu może wymagać zaawansowanej wiedzy programistycznej.

Nowe układy PLD, takie jak zamieszczone w portfolio PLD firmy TI, integrują dziesiątki funkcji logicznych i sekwencyjnych, a także analogowych w jednej obudowie. Pozwalają zmniejszyć zarówno całkowitą powierzchnię płytki, o 90%, a nawet więcej, jak i liczbę elementów o co najmniej 80% w porównaniu z dyskretnymi implementacjami logicznymi. Na rys. 1 przedstawiono kilka funkcji TI zintegrowanych w jednej obudowie zgodnej ze standardami branżowymi.

Układ programowalny w odpowiednim rozmiarze

Oferta układów PLD firmy TI obejmuje produkty integrujące funkcje logiczne, przerzutniki typu D, układy opóźniające, generatory wzorców, liczniki, komparatory i inne. Nie trzeba już zmieniać projektów sprzętowych, aby obsłużyć inną lub nową funkcję lub parametr. Zamiast tego, do obsłużenia rozwiązania zapewniające wymaganą wydajność można użyć standardowych i konfigurowalnych elementów logicznych. Układy PLD firmy TI nie wymagają tworzenia oprogramowania ani doświadczenia w kodowaniu w języku opisu sprzętu. Na rys. 1 przedstawiono układ programowalny TPLD1201.

TI

Rys. 1. Schemat blokowy układu programowalnego TPLD1201

Programowalny układ logiczny w standardowej obudowie

Wiele układów PLD dostępnych obecnie na rynku jest dostarczanych w obudowach przeznaczonych do konkretnych zastosowań w elektronice użytkowej. Układy PLD firmy TI są produkowane w standardowych obudowach przeznaczonych do montażu ołowiowego i bezołowiowego JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council). Są więc one łatwe do wdrażania w zastosowaniach motoryzacyjnych i przemysłowych. Oferta układów PLD firmy TI obejmuje ołowiowe obudowy w rastrze 0,5 mm, Są one łatwe w lutowaniu i prowadzeniu zautomatyzowanej kontroli optycznej w celu zapewnienia bezpieczeństwa i długoterminowej niezawodności systemów. Układy mają rozszerzony zakres temperatur od -40°C do 125°C i kwalifikację Automotive Electronics Council (AEC) Q-100.

Konfiguracja w kilka sekund

Układy PLD TI upraszczają proces programowania, wykorzystując łatwy w użyciu interfejs graficzny do konfiguracji żądanego schematu. Po zaprojektowaniu układu logicznego można tymczasowo skonfigurować urządzenie do oceny lub na stałe zaprogramować urządzenie do użytku w produkcie końcowym. Firma TI stworzyła InterConnect Studio z myślą o projektantach, umożliwiając konfigurację układów PLD TI bez doświadczenia w kodowaniu. Dzięki InterConnect Studio przejście od opracowywania i symulacji do prototypu wymaga zaledwie kilku minut.

Na rys. 2 przedstawiono projekt układu z zastosowaniem InterConnect Studio przeznaczony do aplikacji sekwencjonowania zasilania.

TI

Rys. 2. Widok pulpitu InterConnect Studio aplikacji sekwencjonowania zasilania przy użyciu TPLD1201 firmy TI

Z menu po lewej stronie graficznego interfejsu użytkownika można dodawać różne komponenty. W tym celu należy wybierać znak plus obok elementu. Stosując metodę metodą „przeciągnij i upuść” można tworzyć proste połączenia między elementami i dostosowywać je dalej w menu poniżej głównego okna.

Po narysowaniu schematu i uruchomieniu symulacji można łatwo tymczasowo skonfigurować urządzenie za pomocą programatora TPLD i modułów ewaluacyjnych, naciskając przycisk CONFIGURE TPLD. Jeśli układ ma być zaprogramowany na stałe, można zaznaczyć pole wyboru w menu.

Podsumowanie

Obecnie projektanci mają do dyspozycji wiele programowalnych układów logicznych. Układy PLD firmy TI są dostępne w mniejszych obudowach, co przekłada się na mniejsze płytki drukowane i niższe koszty produkcji, bardzo niskie zużycie energii, mniejszą liczbę elementów logicznych, funkcjonalność analogową i łatwiejsze programowanie w porównaniu z bardziej zaawansowanymi produktami programowalnymi. Jedno jest pewne – klienci TI mają teraz więcej opcji dla używanych przez nich programowalnych układów logicznych, które spełniają wymagania projektowanych aplikacji.

Autor artykułu: Russell Crane

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!