Nowe Centrum Kompetencji Półprzewodnikowych „InnoSemi”
Komisja złożona z niezależnych ekspertów, zgodnie z procedurami programu Chips Joint Undertaking, pozytywnie oceniła wniosek złożony przez Sieć Badawczą Łukasiewicz Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki dotyczący utworzenia Centrum Kompetencji Półprzewodnikowych „InnoSemi”. Został on zatwierdzony do finansowania w ramach wezwania Chips 2024-CCC-1. To wyróżnienie oznacza, że już niedługo możliwe będzie rozpoczęcie realizacji tego przełomowego projektu. Jego głównymi celami są odbudowa polskiego przemysłu półprzewodnikowego i jego integracja ze środowiskiem europejskim.
Dzięki sprawnej koordynacji dr Marcina Kraski oraz wielkiemu zaangażowaniu pracowników Łukasiewicz-IMiF i innych przedstawicieli konsorcjum w bardzo krótkim czasie został przygotowany wniosek do selekcji krajowej i złożony wniosek europejski.
Uczestnicy projektu
Liderem projektu jest Łukasiewicz – IMiF, jednakże równie ważni są pozostali członkowie zespołu entuzjastycznie nastawieni na realizację bardzo ambitnych zadań w projekcie na rzecz polskiego sektora mikroelektronicznego i fotonicznego. W skład konsorcjum wchodzą:
- Łukasiewicz – IMiF
- Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji
- Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii
- Politechnika Łódzka
- Politechnika Poznańska
- Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki.
Koordynatorem projektu z ramienia Łukasiewicz – IMiF będzie dr Marcin Kraska.
Cele Centrum InnoSemi?
Niezwykle ważnym zadaniem Centrum InnoSemi będzie integracja i współpraca z podmiotami naukowymi, badawczymi i komercyjnymi oraz z administracją publiczną w celu stworzenia ekosystemu sprzyjającemu rozwojowi branży i podniesieniu innowacyjności polskiej gospodarki.
InnoSemi będzie wspierać MŚP i instytucje badawcze m.in. w: dostępie do linii pilotażowych i transferze technologii, rozwoju kompetencji i podnoszeniu poziomu wiedzy z technologii półprzewodnikowych poprzez zaawansowane programy szkoleniowe oraz doradztwo technologiczne, oraz włączanie polskich zespołów w międzynarodowe projekty B+R.
Choć projekt jeszcze oficjalnie nie wystartował, już teraz warto zapamiętać nazwę InnoSemi i pomyśleć o współpracy z tym konsorcjum.
Źródło: informacje prasowe