Oglądaj 4 grudnia start Proba-3 w Królewskim Obserwatorium w Belgii – misja demonstracyjna technologii ESA
4 grudnia w Królewskim Obserwatorium w Belgii (ROB) odbędzie się spektakularne wydarzenie. Zaproszeni goście będą mogli wspólnie z ekspertami śledzić przebieg pierwszej precyzyjnej misji latającej. Taki eksperyment nie był nigdy wcześniej przeprowadzany przez żadną agencję kosmiczną.
Misja Proba-3 ESA zostanie wystrzelona na pokładzie Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV-XL) z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan należącego do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych w Andhra Pradesh. Wydarzenie w ROB w Brukseli umożliwi mediom śledzenie startu na żywo, nagrywanie wywiadów i wysłuchanie ekspertów pracujących nad eksperymentem. Zaproszonymi do komentowania specjalistami są:
- Dietmar Pilz – Dyrektor ds. Technologii, Inżynierii i Jakości, ESA
- Ian Carnelli – Kierownik Działu Systemów, ESA
- Erik Masurer – Prezes, Redwire Space Europe
- Arnaud Vadja – Przewodniczący Rady Dyrektorów, Belgian Science Policy Office (Belspo)
- Frank Monteny – Dyrektor Generalny ds. Badań Naukowych i Przestrzeni Kosmicznej, Belspo i Szef Belgijskiej Delegacji do ESA
Rzecznicy ESA dostępni na miejscu do wywiadów:
- Gaitee Hussain – Kierownik Biura ds. Zaangażowania Naukowego i Nadzoru, ESA
- Ian Carnelli – Kierownik Działu Systemów, ESA
Rejestracja
Media mogą zarejestrować się na powyższe wydarzenie do 3 grudnia do godziny 09:00 CET, wybierając i wypełniając odpowiedni formularz.
O misji Proba-3
Proba-3 to misja demonstracyjna technologii ESA finansowana za pośrednictwem General Support Technology Programme (GSTP) i jest pierwszą światową misją precyzyjnego lotu formacyjnego. Para satelitów będzie przelatywać na wspólnej orbicie, utrzymując stałą konfigurację, jakby były połączone pojedynczą dużą sztywną strukturą w kosmosie. Eksperyment ma udowodnić koncepcję lotu formacyjnego i spotkań na orbicie.
Będzie to poważny eksperyment naukowy na dużą skalę. Utrzymując pozycję z dokładnością do jednego milimetra, jeden statek kosmiczny Proba-3 ustawi się przed drugim, w odległości około 150 m. Będzie on rzucał cień dokładnie na drugiego satelitę. Pokryje on ognistą tarczę Słońca, odsłaniając jedynie słabą otaczającą atmosferę „koronalną”. Zagadkowa korona – znacznie gorętsza niż samo Słońce – jest miejscem, w którym powstaje pogoda kosmiczna. Jest to temat wzbudzający szerokie zainteresowanie zarówno od strony naukowej, jak i praktycznej.
Obserwacja korony Słońca jest w normalnych warunkach ziemskich możliwa tylko podczas całkowitych zaćmień naszej dziennej gwiazdy. Wymaga to jednak dotarcia do stosunkowo małego obszaru na Ziemi, z którego zjawisko jest obserwowane. Samo zaćmienie trwa ponadto stosunkowo krótko, zaledwie kilka minut. Najnowocześniejsze technologie zastosowane w Proba-3 oznaczają, że misja będzie w stanie tworzyć „zaćmienia Słońca na żądanie”. Instrumenty Proba-3 będą zaglądać bliżej krawędzi Słońca niż było to wcześniej możliwe w kosmosie, przez okres do sześciu godzin na raz podczas każdej około 19-godzinnej orbity wokół Ziemi.
Źródło: ESA