LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
IoT

Inteligentny schowek Bluetooth LE – bezpieczne rozwiązanie do nadawania i odbierania paczek oparte na komórkowym urządzeniu IoT

Jetbeep Parcel Locker Controller z serii F01xx, oparty na układach SoC Nordic nRF5340 i SiP nRF9160 może być zastosowany do przekształcenia drogich kablowych paczkomatów w urządzenia autonomiczne.

Nordic

Dostawca technologii autonomicznych paczkomatów, firma Jetbeep, wprowadziła na rynek urządzenie oparte na technologii komórkowej IoT i Bluetooth® LE oraz wspierające je oprogramowanie. Może być ono zamontowane w istniejących paczkomatach w celu przekształcenia ich w urządzenia autonomiczne, inteligentne i połączone bezprzewodowo. Dzięki tej technologii paczkomaty mogą działać na jednej baterii od 6 miesięcy do 4 lat.

Podwójna łączność Bluetooth LE i komórkowa łączność IoT

Jetbeep Parcel Locker Controller F01xx series integruje SoC Nordic Semiconductor nRF5340 w celu zapewnienia łączności Bluetooth LE, umożliwiając dostęp do szafki w celu dostawy i odbioru, a także SiP nRF9160 w celu zapewnienia łączności komórkowej IoT z chmurą, umożliwiając dostawcom usług pocztowych, detalistom i firmom logistycznym otrzymywanie powiadomień o otrzymaniu paczek.

Technologia Jetbeep wraz z łącznością bezprzewodową zapewnianą przez rozwiązania Nordic pozwala nam uczynić każdy schowek na paczki autonomicznym i opłacalnym – mówi Valeriy Chekalkyn, współzałożyciel i dyrektor generalny Jetbeep.

Proces dostawy rozpoczyna się, gdy usługodawca rejestruje paczkę w panelu administracyjnym platformy i przypisuje ją do kierowcy. Następnie kierowca otrzymuje powiadomienie za pośrednictwem aplikacji lub SMS-a z numerem przesyłki, numerem skrytki i adresem. Kierowca może odblokować schowek na kilka sposobów: przez Bluetooth LE za pośrednictwem aplikacji, wprowadzając kod na klawiaturze lub skanując kod kreskowy na paczce. Po otwarciu skrytki kierowca umieszcza w niej przesyłkę i zamyka ją.

Gdy tylko schowek zostanie zamknięty, klient otrzyma powiadomienie, że jego paczka jest gotowa do odbioru, wraz ze wszystkimi niezbędnymi szczegółami odbioru. Klient ma możliwość uzyskania dostępu do schowka za pośrednictwem aplikacji, wprowadzając kod PIN na klawiaturze lub skanując kod QR. Po zamknięciu skrytki usługodawca otrzymuje powiadomienie o pomyślnym odebraniu przesyłki. Pojedynczy kontroler Jetbeep może nadzorować do 240 przedziałów.

Doceniliśmy możliwość dostosowania oprogramowania układowego modemu za pomocą Zephyr RTOS. Nasze oprogramowanie jest w całości oparte na nRF Connect SDK, a integracja Zephyr RTOS umożliwiła nam płynne pisanie kodu międzyplatformowego. W razie potrzeby otrzymaliśmy szybkie wsparcie od inżynierów technicznych Nordic i forum społeczności DevZone – powiedział Oleh Hordiichuk, współzałożyciel i CPO Jetbeep.

Układ SoC nRF5340 służy jako główny procesor dla kontrolera paczkomatów Jetbeep z serii F01xx, obsługując wszystkie niezbędne urządzenia peryferyjne, takie jak klawiatura, skaner kodów kreskowych/QR, ekrany TFT i OLED, terminal POS, kamera, drukarka etykiet, kontroler baterii i zamki elektroniczne. SoC posiada dwa procesory Arm® Cortex®-M33, w tym wysokowydajny procesor aplikacji obsługujący DSP i Floating Point (FP) oraz w pełni programowalny procesor sieciowy o bardzo niskim poborze mocy. Łączność komórkowa jest możliwa dzięki wielomodowemu modemowi LTE-M/NB-IoT nRF9160 SiP.

Żywotność baterii do czterech lat

Paczkomaty wyposażone w kontroler paczkomatów Jetbeep mogą działać na pojedynczej baterii LiFePO4 przez okres od sześciu miesięcy do czterech lat, w zależności od funkcjonalności, bez konieczności ładowania lub wymiany. Taka żywotność baterii jest po części zasługą ultra-niskiej charakterystyki energetycznej rozwiązań Nordic. SoC nRF5340 został zaprojektowany pod kątem minimalizacji zużycia energii, natomiast SiP nRF9160 obsługuje zarówno tryby oszczędzania energii PSM, jak i eDRX. Zarówno dla LTE-M, jak i NB-IoT PSM nRF9160 pobiera prąd zaledwie 2,7 µA, a przy interwale eDRX wynoszącym 655 s średni prąd wynosi 6 µA dla LTE-M i 9 µA dla NB-IoT.

Zużycie energii jest naszym priorytetem, a SiP nRF9160 jest wysoce zoptymalizowany w tym obszarze, zarówno pod względem wykorzystania procesora, jak i transferu danych z procesorem hosta nRF5340 SoC. – mówi Oleh Hordiichuk – Po przeprowadzeniu własnych testów na różnych modelach modemów dostępnych na rynku stwierdziliśmy, że nRF9160 SiP zapewnia najlepszą wydajność energetyczną.

Dodatkowo doceniliśmy możliwość dostosowania oprogramowania układowego modemu za pomocą Zephyr RTOS. Nasze oprogramowanie jest w całości oparte na nRF Connect SDK, a integracja Zephyr RTOS umożliwiła nam płynne pisanie kodu międzyplatformowego. W razie potrzeby otrzymaliśmy szybkie wsparcie od inżynierów technicznych Nordic i forum społeczności DevZone.

Źródło: Nordic

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!