Firma Nordic wprowadza na rynek Thingy:91 X – platformę do prototypowania na potrzeby komórkowego Internetu rzeczy i do lokalizacji Wi-Fi
Firma Nordic Semiconductor wprowadza na rynek najnowszą platformę do prototypowania na potrzeby Internetu rzeczy (IoT) – Nordic Thingy:91 X. Jest ona przeznaczona do rozwijania aplikacji LTE-M (Long-Term Evolution for Machines), wąskopasmowego Internetu rzeczy (NB-IoT) i lokalizacji Wi-Fi z użyciem technologii SSID, DECT NR+ oraz globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS). Dzięki kompleksowemu zestawowi wbudowanych funkcji Platforma Thingy:91 X upraszcza proces prototypowania na potrzeby Internetu rzeczy (IoT). Funkcje te usprawniają rozwój rozwiązań komórkowego Internetu rzeczy i skracają czas wprowadzenia produktu na rynek.
Charakterystyka
Thingy:91 X to urządzenie z zasilaniem bateryjnym, w którym jest zastosowany nowy, wielokrotnie nagradzany układ SiP (System-in-Package) nRF9151 firmy Nordic. Jest to najbardziej kompaktowy, zasilany bateryjnie układ SiP (System-in-Package) do komórkowego Internetu rzeczy i globalnych zastosowań lokalizacyjnych. Zajmuje o 20% mniejszą powierzchnię w porównaniu z układami SiP (System-in-Package) nRF9160 i nRF9161 Nordica. nRF9151 jest zwolniony z amerykańskich taryf celnych i posiada certyfikat dopuszczający do stosowania na całym świecie. Obsługuje technologie LTE-M, wąskopasmowy Internet rzeczy (NB-IoT), globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS) oraz DECT NR+.
Urządzenie Thingy:91 X jest wyposażone w wiele czujników do monitorowania warunków środowiskowych i śledzenia ruchu. Posiada również programowane przez użytkownika przyciski i diody LED oraz wiele anten. Długi czas pracy i precyzyjny pomiar poziomu naładowania zapewniają bateria litowo-polimerowa (Li-Po) o pojemności 1350 mAh wraz z nadzorującym ją, wielokrotnie nagradzanym układem scalonym zarządzania zasilaniem (PMIC) nPM1300 firmy Nordic. Natychmiastową łączność z komórkowym Internetem rzeczy zapewniają wstępnie załadowane karty SIM Onomondo i Wireless Logic.
Po wstępnej konfiguracji omawiana platforma do prototypowania na potrzeby Internetu rzeczy (IoT) bezproblemowo łączy się z interfejsem internetowym platformy nRF Cloud, czyli należącej do firmy Nordic platformy usług w chmurze zoptymalizowanej pod kątem jej rozwiązań bezprzewodowych. Umożliwia to dokładną identyfikację lokalizacji urządzenia Thingy:91 X.
– Nie ma łatwiejszego sposobu, aby rozpocząć tworzenie rozwiązań do komórkowego Internetu rzeczy niż platforma Thingy:91 X – mówi Oyvind Birkenes, wiceprezes wykonawczy z działu ds. urządzeń dalekiego zasięgu w Nordic Semiconductor. – Przeanalizowaliśmy wyzwania, przed którymi stają klienci, próbując szybko wprowadzić na rynek zaawansowany produkt do komórkowego Internetu rzeczy, a następnie połączyliśmy wszystkie potrzebne narzędzia i rozwiązania w jednej, prostej w użyciu platformie, która jest gotowa do użycia od razu po zakupie.
Optymalna równowaga między dokładnością lokalizacji a poborem mocy
Thingy:91 X używa towarzyszącego układu Wi-Fi nRF7002 firmy Nordic umożliwiającego lokalizację za pomocą identyfikatora zestawu usług Wi-Fi (SSID). Stanowi to uzupełnienie innych technologii lokalizacyjnych. Zdatność platformy do prototypowania na potrzeby Internetu rzeczy (IoT) do obsługi wielu technologii lokalizacji, w tym komórkowej (jednokomórkowej – „SCELL” i wielokomórkowej „MCELL”), Wi-Fi. Lokalizacja może być też prowadzona w oparciu o i globalny system nawigacji satelitarnej (GNSS), w połączeniu z dostępnymi na platformie nRF Cloud usługami lokalizacyjnymi. Pozwala to deweloperom na osiągnięcie idealnego kompromisu pomiędzy dokładnością lokalizacji i poborem mocy. Dzięki temu platforma Thingy:91 X idealnie sprawdza się w zastosowaniach śledzenia aktywów.
Oprogramowanie, narzędzia i szkolenia z myślą o deweloperach
Obsługę platformy Thingy:91 X umożliwia ujednolicony i skalowalny zestaw rozwojowy oprogramowania (SDK) nRF Connect, a szkolenia pozwalające maksymalnie wykorzystać możliwości omawianej platformy do prototypowania Thingy:91 X można znaleźć w serwisie Nordic Developer Academy.
Źródło: informacje prasowe