LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Agencja Uzbrojenia podpisała z GRUPĄ WB umowę na dostawę systemów Force Protection dla Wojska Polskiego

Agencja Uzbrojenia podpisała z GRUPĄ WB (reprezentowaną przez spółkę wiodącą WB Electronics S.A.) umowę na dostawę systemów Force Protection do prowadzenia powietrznego rozpoznania i osłony powietrznej rejonu działań dywizjonów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K oraz dokompletowanie pojazdów m.in. w radiostacje PERAD. Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań zwiększy poziom świadomości sytuacyjnej drużyn ochrony i pozwoli na identyfikację zagrożeń w ochranianym regionie.

Od lewej: Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB; Paweł Bejda, sekretarza stanu w MON; gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia. Fot. Grupa WB

Umowę ze strony Skarbu Państwa – Agencji Uzbrojenia podpisał jej szef, gen. bryg. Artur Kuptel. GRUPĘ WB reprezentował prezes Piotr Wojciechowski. Ceremonia miała miejsce na terenie Ministerstwa Obrony Narodowej, w obecności Pawła Bejdy, sekretarza stanu w MON.

Jesteśmy niezwykle wyróżnieni, że w tak ważny dla nas wszystkich dzień podpisujemy umowę. To umowa niezwykle istotna, innowacyjna wręcz. System Force Protection jest systemem ochrony wojska przed atakami obiektów nisko lecących i bezzałogowych – powiedział prezes Piotr Wojciechowski. – Jesteśmy dumni, że Siły Zbrojne RP po raz kolejny zaufały GRUPIE WB. Zamówienie awangardowych dla Wojska Polskiego bezzałogowych systemów powietrznych, systemów elektronicznych i łączności zwiększy świadomość sytuacyjną i pozwoli na lepsze rozpoznanie zagrożeń.

System Force Protection służy do rozpoznawania i osłony powietrznej rejonów działań dywizjonów HOMAR-K. W jego skład wchodzi tuzin kompletów bezzałogowych systemów powietrznych Force Protection z kilkuset FlyEye i X-FRONTER oraz system rozpoznania radioelektronicznego FP-SPECTRE, całość połączona z narodowym systemem walki TOPAZ

Fot. Grupa WB

Elementem umowy jest także dokompletowanie pojazdów w systemy teleinformatyczne oraz radiostacje pojazdowe i osobiste rodzin PERAD i COMP@N-Z wraz z rozwiązaniami zwiększającymi zasięg łączności, a także dostawy specjalistycznego sprzętu i oprogramowania artyleryjskiego, jak uniwersalne kalkulatory artyleryjskie UKART-2.

Systemy będą zabudowane na wyrzutniach i innych wozach dywizjonu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K, pojazdach towarzyszących dywizjonom artylerii oraz na specjalistycznych pojazdach terenowych 4×4. Umowa obejmuje również pakiet szkoleniowy i logistyczny. Dostawy systemów mają zostać zrealizowane w latach 2025-2028.

Fot. Grupa WB

Bezzałogowe systemy powietrzne FlyEye przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza. Każdy z płatowców może być wyposażony w moduł zadaniowy z głowicą optoelektroniczną z kamerami dzienną i termowizyjną, głowicę z kamerą termowizyjną lub dokompletowany w retransmiter sygnału radiowego.

System FlyEye jest z powodzeniem używany w Wojsku Polskim, gdzie realizuje zadania na rzecz Wojsk Operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Polski bezzałogowiec został także sprawdzony w najtrudniejszych warunkach – podczas działań wojennych w konflikcie o wysokiej intensywności.

Fot. Grupa WB

X-FRONTER to skalowalny, modułowy bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania. Jest przeznaczony m.in. do prowadzenia rozpoznania obrazowego. Umożliwia prowadzenie skrytych działań, przy jednoczesnej obserwacji obiektów w paśmie widzialnym i podczerwieni, w dzień i w nocy, o każdej porze roku. Może wykonywać zadania w zakresie identyfikacji i rozpoznania celów, oceny skutków uderzeń, ochrony wojsk, wsparcia działań informacyjnych, prowadzenia rozpoznania oraz wsparcia działań operacyjnych.

GRUPA WB jest zatrudniającym ponad dwa tysiące pracowników w ponad 20 spółkach polskim producentem nowoczesnych rozwiązań dla wojska i służb mundurowych. Podmiot, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju, działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energoelektroniki i obronności. Jest jednym z największych na świecie producentów systemów bezzałogowych.

Żródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!