Transformacja łańcucha dostaw dzięki Internetowi rzeczy (IoT)
Łańcuch dostaw uległ znacznej transformacji w ciągu ostatniej dekady, a niedawna integracja Internetu rzeczy (IoT) wywarła na niego ogromny wpływ. Możliwość obserwowania szczegółowych informacji zrewolucjonizowała obszar łańcucha dostaw, nie tylko pod względem śledzenia paczki lub produktu. Połączone urządzenia pozwalają na monitorowanie procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym, ułatwiają konserwację predykcyjną i poprawiają ogólną sprawność. Rozpowszechnienie Internetu rzeczy doprowadziło również do pojawienia się wysoce innowacyjnych technologii czujników na rynku. IoT wciąż napędza postęp w dziedzinie technologii czujników oraz połączeń, co przekłada się na bardziej zaawansowane funkcjonalnie produkty końcowe. Przynosi to korzyści producentom, dystrybutorom i nabywcom, dzięki sprawności działania magazynu, optymalizacji i nie tylko.
Czujniki zapewniające widoczność
Efektywny łańcuch dostaw zaczyna się od sprawnego działania magazynu. Znaczącą rolę w poprawie widoczności, sprawności i skutecznym zarządzaniu materiałami w trakcie ich przechodzenia przez przez etapy produkcji, magazynowania i dystrybucji, odgrywają czujniki. Wykorzystanie danych z czujników Internetu rzeczy (IoT) umożliwia producentom podejmowanie świadomych decyzji, zarówno w magazynie, jak i przy zdalnym monitorowaniu systemu.
Chociaż rodzaj łączności może się różnić w zależności od wymaganego zasięgu i lokalizacji czujnika, wiele zakładów korzysta z sieci Wi-Fi, Bluetooth Low Energy (BLE) lub sieci komórkowej. Czujniki mogą zapewnić stabilność czynników środowiskowych, w tym temperatury lub wilgotności, w celu dostarczenia danych śledzenia w czasie rzeczywistym lub nawet monitorowania konserwacji predykcyjnej, niezbędnej w urządzeniach magazynowych. Ponadto czujniki pozycjonowania, takie jak przyspieszeniomierze i czujniki żyroskopowe, mogą śledzić pozycję i orientację produktu.
Dzięki wykorzystaniu czujników IoT możliwe jest przechowywanie, analizowanie oraz interpretowanie danych. Można w ten sposób wskazać obszary wymagające ulepszeń lub rozwiązania dla pojawiających się problemów. Urządzenia do śledzenia aktywów i czujniki stają się coraz tańsze, więc ich stosowanie jest coraz bardziej powszechne w obiektach produkcyjnych i magazynowych. Wraz ze wzrostem liczby dostępnych czujników ważniejsze staje się zarządzanie danymi.
Czujniki zapewniające identyfikowalność
Czujniki IoT odgrywają ważną rolę w zarządzaniu zapasami i identyfikowalności. Są to m.in. czujniki obsługujące kody kreskowe, które automatycznie rejestrują wprowadzane i pobierane artykuły. Skanery kodów kreskowych z sensorami obrazu od dostawców takich jak onsemi zapewniają również istotną widoczność w czasie rzeczywistym podczas całej drogi produktu przez łańcuch dostaw.
Dawniej czujniki kamer służyły wyłącznie do robienia zdjęć. Obecnie znajdują zastosowanie w śledzeniu przedmiotów, kontroli jakości oraz weryfikacji poprawności zamówień. Dzięki wprowadzeniu Internetu rzeczy do magazynów, czujniki mogą przesyłać dane do chmury, gdzie są one przechowywane na wypadek ewentualnych usterek lub konieczności wycofania produktów.
Zaawansowane rozwiązania w zakresie identyfikowalności odgrywają kluczową rolę w rozwiniętym łańcuchu dostaw oraz usprawnionym działaniu magazynu. Dzięki zaawansowanym skanerom i opcjom kamer od dostawców, takich jak Omron Automation, klienci mogą usprawnić funkcjonowanie magazynów, zapewniając pełną przejrzystość operacyjną i identyfikowalność. Skanery minimalizują ręczne kontrole i zwiększają sprawność dzięki jednoczesnemu podglądowi wielu przedmiotów. Pomagają w kontroli jakości, pakowaniu oraz poprawiają dokładność w bieżących i przyszłych zamówieniach.
Robotyka i automatyka
Zaawansowane systemy robotyczne wykonują zadania w łańcuchu dostaw z większą precyzją i złożonością niż kiedykolwiek wcześniej. Roboty współpracujące (koboty), autonomiczne roboty mobilne (AMR) i pojazdy kierowane automatycznie (AGV) będą coraz bardziej popularne i zoptymalizują sprawność łańcucha dostaw. AMR mogą pracować w ciasnych przestrzeniach, gdzie trujące substancje chemiczne i ciężkie maszyny stanowią zagrożenie dla ludzi. Dzięki wykorzystaniu czujników, widzenia maszynowego i sztucznej inteligencji, autonomiczne roboty mobilne mogą precyzyjnie poruszać się po otoczeniu, całkowicie niezależnie od człowieka. Pojazdy AGV stanowią znakomite rozwiązanie w transporcie materiałów w magazynach i centrach dystrybucji. Przemieszczają się zgodnie z zaprogramowanymi w systemie trasami, korzystając z czujników takich jak LiDAR. Pojazdy kierowane automatycznie zostały zaprojektowane do podstawowych zadań, takich jak przenoszenie palet i usuwanie odpadów.
Koboty to roboty zaprojektowane do żmudnych, a niekiedy niebezpiecznych zadań. Zastępują ludzi pozwalając im na wykonywanie bardziej skomplikowanych czynności. Wyposażone są w szereg czujników wykrywających obecność człowieka lub przeszkody. Dzięki zastosowaniu skanerów laserowych koboty zmniejszają prędkość w określonych strefach, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników.
Dzięki IoT wszystkie zebrane informacje mogą być przesyłane do chmury i analizowane w dowolnym miejscu. Dzięki temu zaawansowane układy robotyczne działają z pełną wydajnością i osiągają zamierzone parametry działania.
Ulepszona łączność
Wraz z rozwojem nowych technologii procesy magazynowe będą nadal udoskonalane i ulepszane. Dzięki 5G oraz Wi-Fi i BLE możliwa jest bardziej efektywna transmisja danych.
Co więcej, zmniejszenie rozmiarów produktów pozwala na dodanie łączności w większej niż dotąd liczbie miejsc. Usprawnienie łączności w magazynach umożliwia efektywne gromadzenie danych. Automatycznie konsoliduje je w jednym miejscu, zapewniając spójny obraz sytuacji i jej przebiegu w czasie. Przyszłość łańcucha dostaw opiera się na zbieraniu informacji w czasie rzeczywistym, analizie predykcyjnej oraz pełnej przejrzystości, które wymagają solidnej platformy łączącej wszystkie elementy łańcucha dostaw.
Transformacja łańcucha dostaw
Zagadnienia dotyczące łańcucha dostaw przedstawione są w serii filmów DigiKey Supply Chain Transformed. Firma DigiKey oferuje nie tylko niezbędne czujniki do różnorodnych zastosowań w optymalizacji magazynów i łańcucha dostaw, ale także dodatkowe komponenty, które zapewniają ich efektywne działanie.