LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Lasery femtosekundowe z Warszawy podbijają świat – Fluence Technology otwiera rundę finansową

Fluence Technology, spółka technologiczna założona w 2016 roku przez czterech fizyków, stała się jednym z najbardziej innowacyjnych producentów laserów femtosekundowych. Dziś jej produkty wspierają klientów w diagnostyce obrazowej, produkcji elektroniki konsumenckiej i baterii nowej generacji.

Dr Michał Nejbauer, prezes Fluence Technology; laser femtosekundowy Jasper X0 podczas mikrostrukturyzacji powierzchni stali w Laboratorium Aplikacyjnym Laserów Ultraszybkich Fluence. Fot. Fluence sp. z o.o.

Jeszcze niedawno technologia ta była zarezerwowana tylko dla laboratoriów badawczych i wykorzystywana na froncie badań naukowych. Dzisiaj lasery femtosekundowe zaczynają być przydatne w przemyśle.

Nasze lasery są kluczowe dla precyzyjnych aplikacji przemysłowych, a ich demonstracje u klientów regularnie kończą się zamówieniami. Zwiększamy liczbę demonstratorów, aby utrzymać dynamiczny wzrost i ugruntować naszą pozycję na rynku – mówi dr Michał Nejbauer, prezes Fluence Technology.

Plany na 2025 rok

W 2025 roku firma planuje uruchomić seryjną produkcję swoich flagowych modeli: Jasper X0 oraz Jasper Micro, a także zainwestować w rozwój działalności na kluczowych rynkach wysokich technologii, takich jak USA, Azja Wschodnia i Europa.

Laser femtosekundowy Jasper X0. Fot. Fluence sp. z o.o.

Lasery wypierają tradycyjne narzędzia obróbkowe

Narzędzie laserowe wypierają tradycyjne narzędzia skrawające. Dzięki laserom można wydajnie ciąć, wiercić otwory, strukturyzować powierzchnie w sposób bezkontaktowy, nie zużywając samego narzędzia. Szczególnie wyróżniają się tutaj lasery femtosekundowe – emitujące impulsy promieniowania laserowego o ekstremalnie krótkim czasie trwania, wynoszącym zaledwie jedną biliardową sekundy. To pozwala na uzyskanie najwyższej jakości i powtarzalności w mikroskali w trakcie oddziaływania z każdym materiałem, od polimerów, przez półprzewodniki, szkło, metale, aż do diamentów.

Po lewej: niezwykle precyzyjne przelotki w szkle, których średnica może wynosić zaledwie 0.03 mm. Po naniesieniu warstwy metalu, stosowane są w nowoczesnych układach scalonych jako przekładki (tzw. interposery) łączące różne warstwy urządzenia. Po prawej: przykład precyzyjnego cięcia ultracienkiego szkła o grubości zaledwie 0,03 mm przy użyciu lasera Jasper X0. Idealnie gładkie krawędzie, wolne od uszczerbień, są kluczowe w zastosowaniach takich jak ekrany składanych smartfonów. Fot. Fluence sp. z o.o.

Dzięki 20-letniemu doświadczeniu w technologiach laserowych i 8-letniej obecności na rynku, opracowaliśmy rozwiązania, które spełniają wymagania przemysłu. Nasze konstrukcje światłowodowe są dziś najbardziej zaawansowane w swojej klasie – podkreśla dr Nejbauer.

Innowacje napędzają rozwój

Postępująca miniaturyzacja i wymagania jakościowe wzmocniły popyt na lasery femtosekundowe. Lasery te otwierają także nowe rynki, chociażby technologię wiecznych pamięci optycznych dla centrów danych (‘Project Silica’ Microsoftu).

Stawką jest stworzenie technologii laserowej, która jest łatwa w produkcji, skalowalna i niezawodna. Z drugiej strony przedzieramy się z twardą deep-techową technologią na świecie, gdzie Polska nie ma jeszcze wypracowanej renomy – mówi dr Nejbauer.

Fluence Technology podczas targów SPIE Photonics West 2024, San Francisco, USA. Fot. Fluence sp. z o.o.

Fluence Technology zdobywa uznanie na arenie międzynarodowej. Podczas największych targów fotonicznych na świecie – Photonics West w San Francisco, USA – firma jest jednym z zaledwie dwóch polskich wystawców na blisko 1300 podmiotów z całego świata.

Inwestycja w przyszłość

Mamy technologię o globalnym potencjale i rosnące przychody, ale aby przyspieszyć rozwój i umocnić naszą pozycję, potrzebujemy dodatkowych inwestycji. To kluczowy moment – bez tego inni mogą nas wyprzedzić – podsumowuje prezes.

Fluence Technology otwiera rundę finansową i zaprasza do kontaktu podmioty zainteresowane budową przyszłości polskiej technologii laserowej na światowych rynkach.

Źródło: materiały prasowe

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!