Lasery femtosekundowe z Warszawy podbijają świat – Fluence Technology otwiera rundę finansową
Fluence Technology, spółka technologiczna założona w 2016 roku przez czterech fizyków, stała się jednym z najbardziej innowacyjnych producentów laserów femtosekundowych. Dziś jej produkty wspierają klientów w diagnostyce obrazowej, produkcji elektroniki konsumenckiej i baterii nowej generacji.
Jeszcze niedawno technologia ta była zarezerwowana tylko dla laboratoriów badawczych i wykorzystywana na froncie badań naukowych. Dzisiaj lasery femtosekundowe zaczynają być przydatne w przemyśle.
– Nasze lasery są kluczowe dla precyzyjnych aplikacji przemysłowych, a ich demonstracje u klientów regularnie kończą się zamówieniami. Zwiększamy liczbę demonstratorów, aby utrzymać dynamiczny wzrost i ugruntować naszą pozycję na rynku – mówi dr Michał Nejbauer, prezes Fluence Technology.
Plany na 2025 rok
W 2025 roku firma planuje uruchomić seryjną produkcję swoich flagowych modeli: Jasper X0 oraz Jasper Micro, a także zainwestować w rozwój działalności na kluczowych rynkach wysokich technologii, takich jak USA, Azja Wschodnia i Europa.
Lasery wypierają tradycyjne narzędzia obróbkowe
Narzędzie laserowe wypierają tradycyjne narzędzia skrawające. Dzięki laserom można wydajnie ciąć, wiercić otwory, strukturyzować powierzchnie w sposób bezkontaktowy, nie zużywając samego narzędzia. Szczególnie wyróżniają się tutaj lasery femtosekundowe – emitujące impulsy promieniowania laserowego o ekstremalnie krótkim czasie trwania, wynoszącym zaledwie jedną biliardową sekundy. To pozwala na uzyskanie najwyższej jakości i powtarzalności w mikroskali w trakcie oddziaływania z każdym materiałem, od polimerów, przez półprzewodniki, szkło, metale, aż do diamentów.
– Dzięki 20-letniemu doświadczeniu w technologiach laserowych i 8-letniej obecności na rynku, opracowaliśmy rozwiązania, które spełniają wymagania przemysłu. Nasze konstrukcje światłowodowe są dziś najbardziej zaawansowane w swojej klasie – podkreśla dr Nejbauer.
Innowacje napędzają rozwój
Postępująca miniaturyzacja i wymagania jakościowe wzmocniły popyt na lasery femtosekundowe. Lasery te otwierają także nowe rynki, chociażby technologię wiecznych pamięci optycznych dla centrów danych (‘Project Silica’ Microsoftu).
– Stawką jest stworzenie technologii laserowej, która jest łatwa w produkcji, skalowalna i niezawodna. Z drugiej strony przedzieramy się z twardą deep-techową technologią na świecie, gdzie Polska nie ma jeszcze wypracowanej renomy – mówi dr Nejbauer.
Fluence Technology zdobywa uznanie na arenie międzynarodowej. Podczas największych targów fotonicznych na świecie – Photonics West w San Francisco, USA – firma jest jednym z zaledwie dwóch polskich wystawców na blisko 1300 podmiotów z całego świata.
Inwestycja w przyszłość
– Mamy technologię o globalnym potencjale i rosnące przychody, ale aby przyspieszyć rozwój i umocnić naszą pozycję, potrzebujemy dodatkowych inwestycji. To kluczowy moment – bez tego inni mogą nas wyprzedzić – podsumowuje prezes.
Fluence Technology otwiera rundę finansową i zaprasza do kontaktu podmioty zainteresowane budową przyszłości polskiej technologii laserowej na światowych rynkach.
Źródło: materiały prasowe