LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Raport TradingPedia prezentujący najcenniejsze marki w 45 krajach na świecie w 2024 roku

Badania TradingPedia podkreślają dominację marek amerykańskich, z Apple, Microsoftem i Google na czele, jednocześnie pokazując wzrost firm azjatyckich, takich jak Samsung. Raport pokazuje trendy i spostrzeżenia kształtujące globalny krajobraz marek począwszy od gigantów technologicznych z Doliny Krzemowej po potęgi modowe Europy. W artykule znajdują się informacje dotyczące firm z szeroko rozumianej branży elektronicznej.

Najcenniejsze marki na świecie w 2024 roku

Apple Inc. rozpoczęła swoją podróż w 1976 roku, w domu przy Crist Drive w Los Altos w Kalifornii. Dzisiaj jest jedną z najbardziej wpływowych firm technologicznych na świecie. Początkowo koncentrowała się na komputerach osobistych, a jej innowacyjne podejście utorowało drogę dla produktów, które zrewolucjonizowały wiele branż na przestrzeni lat.

Wartość Apple szacuje się na 516,58 mld USD. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to wyceniono ją na 297,51 mld USD (+73,63%). Microsoft i Google zajmują drugie i trzecie miejsce, z markami wartymi odpowiednio 340,44 mld USD i 333,44 mld USD.

Samsung Group awansował na 5. pozycję, mimo że również odnotował niewielki spadek wartości. Jego strata była minimalna, zaledwie 0,3%, co obniżyło całkowitą wartość do 99,37 mld USD.

W tym roku niemiecki Deutsche Telekom wszedł do pierwszej dziesiątki ze wzrostem o 10,393 miliarda dolarów w porównaniu z rokiem poprzednim, obecnie wycenianym na 73,321 mld USD.

Najcenniejsze marki w każdym kraju

Wiele dużych marek jest skoncentrowanych tylko w kilku krajach, w szczególności w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jednak niezależnie od wielkości firmy, każdy kraj ma swoją wiodącą markę. Zbadaliśmy najbardziej wartościową markę dla każdego kraju z naszej listy i uzyskaliśmy następujące wyniki.

Sześć amerykańskich marek znalazło się na liście 10 najlepszych, z czego cztery prowadzą w rankingu. Wszyscy czterej liderzy należą do branży technologicznej i są łącznie wyceniani na 1,499 biliona dolarów. Microsoft zajmuje drugą pozycję, podczas gdy Google zajmuje trzecie miejsce drugi rok z rzędu, wykazując zrównoważony wzrost o 52,059 mld USD. W rzeczywistości sektor technologiczny wydaje się napędzać sukces amerykańskich firm, ponieważ prawie 23% łącznej wartości pierwszych 500 pochodzi z zaledwie 52 firm. Wśród nich jest NVIDIA, która jest najszybciej rozwijającą się marką w Stanach Zjednoczonych, rosnąc o około 163% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Południowokoreańska Grupa Samsung jest najcenniejszą marką spoza USA na świecie w 2024 roku. Pomimo spadku o 511 mln USD w ciągu ostatnich 12 miesięcy, utrzymuje swoją czołową pozycję w Korei Południowej, z wartością wynoszącą 82,211 mld USD. Na drugim miejscu znajduje się producent samochodów Hyundai, którego wartość wzrosła o 44,6% rok do roku do 22,942 mld USD. Południowokoreański producent chipów SK Hynix (10,015 mld USD) i firma elektroniczna LG (9,841 mld USD) zamieniły się miejscami; tymczasem Kia pozostaje na swojej poprzedniej pozycji z wartością marki wynoszącą 9,040 mld USD.

Warta 73,321 mld USD Deutsche Telekom jest największą niemiecką firmą pod względem wartości i zajmuje 9. miejsce na liście 10 największych marek na świecie. Jej wartość wzrosła o 10,393 mld USD w porównaniu do ubiegłego roku, co pozwoliło jej utrzymać pozycję lidera kolejny rok z rzędu. Samochodowy gigant Mercedes-Benz zajmuje drugie miejsce w Niemczech z wartością 59,436 mld USD. Porsche i BMW zajmują obecnie 4. i 5. miejsce z wartościami odpowiednio 43,117 mld USD i 40,987 mld USD. Wartość marki Volvo wzrosła o 33,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając poziom 11,128 mld USD.

Większe gospodarki często mają przewagę, ale czasem i tym mniejszym udaje się stworzyć  rozpoznawalną markę. Przykładem jest Finlandia i telefony Nokia.

Marki o najbardziej imponującym wzroście w 2024 roku

Najbardziej imponujący wzrost wśród 100 najlepszych marek na świecie należy do NVIDIA, która w 2024 r. zajmuje 30. miejsce. Zaledwie 12 miesięcy wcześniej producent chipów zajmował 117. miejsce z wyceną 16,922 mld USD. Wartość firmy NVIDIA wzrosła do 44,488 mld USD, co odzwierciedla wzrost o 162,90%. Jej ocena inwestycyjna poprawiła się do AAA-, co oznacza, że osiągnęła silną wiarygodność kredytową i niskie ryzyko niewypłacalności w ciągu roku. Amerykańska firma technologiczna Oracle awansowała o 16 pozycji na miejsce 19. Jej ocena inwestycyjna również wzrosła, z AA+ do AAA-, a wartość marki wyniosła 53,099 mld USD.

Chiński producent baterii CATL wspiął się o 36 miejsc na 99 pozycję, z niewielką pozytywną zmianą w rankingu. Niemiecka międzynarodowa firma SAP odnotowała znaczny wzrost, zajmując 14 pozycji od zeszłego roku, przy wzroście wartości marki o 4,069 mld USD.

Międzynarodowa firma motoryzacyjna Tesla spadła o 9 pozycji i straciła 7,935 mld USD lub -11,99% wartości, przy obecnej wycenie 58,272 mld USD. Niemiecka firma motoryzacyjna Volkswagen straciła dwie pozycje i około 167 mln USD; jednak jej rating poprawił się do AAA- z zeszłorocznego AA+. Japoński producent samochodów Toyota również spadł o dwie pozycje, ale jego ocena pozostała niezmieniona i obecnie zajmuje 21. miejsce.

Największe branże

Marki technologiczne stanowią 17,04% całkowitej wartości 500 największych firm:

 

Źródło: raport udostępniony przez Evana Bluma z NewsworthyHeadlines

Link do oryginalnego raportu

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!