Microchip rozszerza 64-bitowe portfolio o wysokowydajne mikroprocesory PIC64HX z obsługą zabezpieczeń postkwantowych
Oczekuje się, że globalny rynek obliczeń brzegowych wzrośnie o ponad 30 procent w ciągu najbliższych pięciu lat. Szczególną uwagę zwraca obsługa aplikacji o znaczeniu krytycznym w sektorze lotniczym, obronnym, wojskowym, przemysłowym i medycznym. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na niezawodne, wbudowane rozwiązania dla systemów o mieszanym znaczeniu krytycznym, firma Microchip Technology zaprezentowała rodzinę mikroprocesorów (MPU) PIC64HX. W przeciwieństwie do tradycyjnych jednostek MPU, PIC64HX jest specjalnie zaprojektowany do zastosowań w projektach brzegowych charakteryzujących się wyjątkowymi wymaganiami.
Najnowszy procesor w 64-bitowym portfolio Microchipa – PIC64HX to wysokowydajny, wielordzeniowy 64-bitowy procesor RISC-V® MPU zdolny do zaawansowanego przetwarzania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (AI/ML). W układzie znalazły się bloki obsługujące łączność Ethernet Time-Sensitive Networking (TSN) oraz zabezpieczenia klasy obronnej z obsługą post-kwantową. W założeniu procesory PIC64HX MPU mają zapewnić kompleksową odporność na awarie, skalowalność i energooszczędność. Zostały zaprojektowane pod kątem tych wymagań.
– PIC64HX MPU jest naprawdę przełomowy pod względem liczby zaawansowanych funkcji, które jesteśmy w stanie zapewnić za pomocą jednego rozwiązania – powiedział Maher Fahmi, wiceprezes korporacyjny działu komunikacji firmy Microchip. – Integracja przełączania TSN Ethernet z MPU pomaga programistom połączyć opartą na standardach łączność sieciową i obliczenia, aby uprościć projekty systemów, obniżyć koszty systemu i przyspieszyć czas wprowadzenia na rynek.
Zintegrowany przełącznik Ethernet zawiera zestaw funkcji TSN z obsługą ważnych nowych standardów: IEEE P802.1DP TSN for Aerospace Onboard Ethernet Communications, IEEE P802.1DG TSN Profile for Automotive In-Vehicle Ethernet Communications oraz IEEE/IEC 60802 TSN Profile for Industrial Automation.
Osiem 64-bitowych rdzeni procesora RISC-V – SiFive Intelligence™ X280 – z rozszerzeniami wektorowymi pomaga zapewnić wysoką wydajność obliczeniową dla systemów o mieszanym znaczeniu krytycznym, wirtualizacji i przetwarzania wektorowego w celu przyspieszenia obciążeń AI. Procesor PIC64HX MPU umożliwia twórcom systemów wdrażanie rdzeni na wiele sposobów, aby umożliwić operacje SMP, AMP lub dwurdzeniowe operacje lockstep. Obsługa architektury sprzętowej WorldGuard umożliwia sprzętową izolację i partycjonowanie.
– Samoloty nowej generacji wymagają nowej generacji procesorów do zastosowań o znaczeniu krytycznym, takich jak sterowanie lotem, wyświetlanie w kokpicie, łączność sieciowa w kabinie i sterowanie silnikiem. Konsorcjum OHPERA postrzega technologię RISC-V jako niezbędny element przyszłości bezpiecznych i zrównoważonych samolotów – powiedział Christophe Vlacich, lider techniczny OHPERA. Konsorcjum OHPERA składa się z firm lotniczych, których wspólnym celem jest ocena nowych technologii dla samolotów nowej generacji. – Cieszymy się z nadchodzącej dostępności komercyjnych produktów, takich jak PIC64HX MPU firmy Microchip, z wydajnością obliczeniową, partycjonowaniem, łącznością i bezpieczeństwem potrzebnymi do kształtowania przyszłości lotnictwa.
Oczekiwane pojawienie się komputerów kwantowych stanowi egzystencjalne zagrożenie, ponieważ sprawi, że obecne środki bezpieczeństwa staną się nieskuteczne. W rezultacie agencje rządowe i przedsiębiorstwa na całym świecie zaczynają wzywać do włączenia kryptografii post-kwantowej do każdej krytycznej infrastruktury. Wychodząc naprzeciw obecnym i przyszłym potrzebom bezpieczeństwa, PIC64HX jest jednym z pierwszych procesorów MPU na rynku, który obsługuje kompleksowe zabezpieczenia klasy obronnej, w tym niedawno znormalizowane przez NIST algorytmy kryptograficzne FIPS 203 (ML-KEM) i FIPS 204 (ML-DSA).
Narzędzia programistyczne
Procesor PIC64HX MPU jest obsługiwany przez kompleksowy pakiet narzędzi, bibliotek, sterowników i oprogramowania uruchomieniowego. Obsługiwanych jest wiele systemów operacyjnych o otwartym kodzie źródłowym, komercyjnych i działających w czasie rzeczywistym, w tym Linux® i RTEMS, a także hiperwizory, takie jak Xen. Procesory PIC64HX MPU wykorzystują rozległy ekosystem narzędzi i zasobów projektowych Mi-V firmy Microchip do wspierania inicjatyw RISC-V. Aby pomóc skrócić cykle rozwoju i przyspieszyć czas wprowadzenia wyrobów na rynek, Microchip oferuje zestaw ewaluacyjny Curiosity Ultra+ PIC64HX i współpracuje z partnerami w zakresie komputerów jednopłytkowych.
– Aries Embedded od dawna wspiera ekosystem RISC-V – powiedział Andreas Widder, CEO Aries Embedded. – Jesteśmy dumni z bycia wiodącym partnerem System-on-Module dla PIC64HX i z niecierpliwością czekamy na pomoc Microchip w tworzeniu inteligentnych aplikacji brzegowych o znaczeniu krytycznym.
Dostępność
Próbki PIC64HX MPU będą dostępne dla partnerów wczesnego dostępu firmy Microchip w 2025 roku. Aby uzyskać dodatkowe informacje, należy kontaktować się z przedstawicielem handlowym firmy Microchip.
Źródło: Microchip