LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

Sieć Badawcza Łukasiewicz wdraża pierwszą w historii strategię rozwoju

Obronność i bezpieczeństwo, chemia dla przemysłu, transformacja energetyczna i gospodarka o obiegu zamkniętym – to cztery kluczowe kierunki, na których będą koncentrować się od 2025 roku badania i działania proinnowacyjne Sieci Badawczej Łukasiewicz. Nową strategię rozwoju przygotowało Centrum Łukasiewicz we współpracy z 22 Instytutami Sieci, a także z zewnętrznymi ekspertami.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz

Pierwsza w historii Sieci Badawczej Łukasiewicz strategia rozwoju na okres 4 i 10 lat ma przyspieszyć jej przekształcanie w nowoczesną ogólnopolską organizację wyspecjalizowaną w prowadzeniu działań B+R, ale także zdolną do sprawnego – i bardziej efektywnego niż do tej pory – komercjalizowania wyników badań naukowych do gospodarki.

W dokumencie określono cztery główne kierunki, na których Łukasiewicz zamierza koncentrować swoje najważniejsze działania i projekty rozwojowe. Są nimi: obronność i bezpieczeństwo, chemia dla przemysłu, transformacja energetyczna i gospodarka o obiegu zamkniętym – obszary, w perspektywie najbliższej dekady priorytetowe dla inwestycji w innowacyjność nie tylko w Polsce, ale i Unii Europejskiej. Strategia zakłada ponadto wzmocnienie potencjału badawczego instytutów i ich zdolności do współpracy w ramach Sieci, nawiązywanie skuteczniejszej współpracy z biznesem i instytucjami naukowymi, a także wypracowanie modeli działania pozwalających odpowiadać szybciej na potrzeby rynku.

Pierwsza spójna wizja rozwoju

Nowa strategia jest pierwszą spójną wizją rozwoju Sieci Badawczej Łukasiewicz. Próbę jej stworzenia podjęły poprzednie władze Łukasiewicza, ale z powodu zgłoszenia do ich projektu olbrzymiej liczby poprawek, nigdy nie uzyskały niezbędnych zgód organów Sieci. Prace nad obecnym dokumentem trwały ponad pół roku, a przy jego tworzeniu eksperci Centrum Łukasiewicz brali pod uwagę wyzwania polskiej innowacyjności m.in. poziom nakładów na B+R, i wciąż niewystarczającą współpracę nauki z przemysłem. Analizowano również słabości samej Sieci, przede wszystkim niski poziom przychodów z komercjalizacji wyników badań naukowych, który sięgnął w 2023 r. zaledwie 1,1% ogółu wpływów organizacji.

Projekt, przygotowany przez Kierownictwo i specjalistów Centrum Łukasiewicz, konsultowano z dyrektorami Instytutów, pracownikami i zewnętrznymi ekspertami. W konsultacjach brali także udział przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także Ministerstwa Obrony Narodowej. W ostatnich dniach grudnia Strategię zatwierdziła Rada Centrum Łukasiewicz złożona z przedstawicieli ministerstw: nauki i szkolnictwa wyższego, rozwoju i technologii, klimatu i środowiska oraz cyfryzacji.

Główny cel strategii

Głównym celem jest koncentracja finansowania w kluczowych obszarach, gdzie posiadamy doświadczenie, potencjał i wysoki poziom specjalizacji, bez których trudno myśleć o sukcesach wdrożeniowych. Dzięki temu będziemy w stanie generować więcej innowacyjnych projektów, a tym samym wspierać wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Zamierzamy to osiągnąć poprzez rozwój współpracy z biznesem, usprawnienie procesu komercjalizacji i transferu technologii z Instytutów do przemysłu. Przyjęliśmy, że w pierwszym 4-letnim okresie zbudujemy efektywne zdolności w tym zakresie, które umożliwią nam w perspektywie dziesięcioletniej osiąganie z tego tytułu regularnych korzyści. Pozwoli to Sieci Badawczej Łukasiewicz stać się liderem w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych w kraju – powiedział dr Hubert Cichocki, Prezes Centrum Łukasiewicz

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała w 2019 roku i jest jedną z największych tego typu organizacji badawczo-rozwojowych w Europie. Obecnie w jej skład wchodzą 22 instytuty zatrudniające łącznie 4500 naukowców i inżynierów.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!