Sławosz Uznański-Wiśniewski mówi o eksperymentach podczas misji IGNIS na ISS i zaprasza do testowania technologii
Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, uczestnik planowanej na wiosnę tegorocznej polskiej misji naukowo-technologicznej IGNIS, zaprasza krajowe instytuty i firmy do budowania technologii, która będzie mogła być testowana przez niego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak możemy przeczytać w poście Ministerstwa Rozwoju i Technologii na LinkedIn, podczas misji zostanie wykonanych 13 eksperymentów.
Eksperymenty na ISS podczas 14-dniowej misji IGNIS
Obejmują one bardzo szeroki zakres nauki i technologii, od medycyny, przez biologię, biotechnologię, aż do nauk fizycznych, inżynierii i fizyki. Prowadzone na orbicie mogą realnie wspierać i uzupełniać te realizowane na ziemi. Wśród zaplanowanych znajdują się badania nad wpływem mikrograwitacji na układ odpornościowy człowieka, rozwój czujników promieniowania kosmicznego czy stabilność nanomateriałów w warunkach kosmicznych. Również te z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Sławosz przyznał się, że lubi część inżynierską, ponieważ jest naukowcem i inżynierem, ale lubi uczyć się nowych rzeczy. On sam chętnie wybrałby eksperymenty z badania fal mózgowych.
Jaki może być wpływ eksperymentów na gospodarkę?
Polski astronauta jest przekonany, że wyniki badania i testowania naszej technologii na orbicie dadzą bardzo duże przełożenie gospodarcze zarówno w medycynie, jak i w biotechnologii i inżynierii. Wyraził nadzieję, że za kilka lat tysiące inżynierów i naukowców będzie budować technologie, które zdobędą sukces nie tylko na polskim, ale i międzynarodowym rynku.
Źródło: MRiT