CPK ma umowę z PGE Dystrybucja na przyłączenie lotniska do sieci 110 kW za 10 mln PLN
Spółka Centralny Port Komunikacyjny i Łódzki Oddział PGE Dystrybucja podpisały umowę dotyczącą przyłączenia lotniska CPK do sieci 110 kV. Zgodnie z uzgodnionym przez obie strony harmonogramem, na początku 2030 roku PGE zapewni lotnisku moc przyłączeniową o wartości 122 MW. Szacowana wartość umowy to około 10 mln PLN.
Jeszcze przed podpisaniem umowy na usługę przyłączenia spółka CPK wystąpiła do PGE Dystrybucja z wnioskiem o wydanie warunków technicznych dla zapewniania zasilania docelowego lotniska. W ramach umowy przez PGE Dystrybucja wybuduje stację elektroenergetyczną 110 kV, a CPK będzie odpowiedzialny za budowę linii przesyłowej 110 kV łączącej stację z portem.
– Dostarczenie i zapewnienie stabilnych dostaw energii lotnisku to podstawa jego funkcjonowania i bezpieczeństwa w ruchu powietrznym i pracy służb naziemnych. Znaczne zapotrzebowanie energetyczne lotniska CPK będziemy chcieli w przyszłości niwelować produkcją energii z własnych OZE, tak by zbliżyć się do wymogów UE zero-emisyjności w obiektach pożytku publicznego – powiedział dr Filip Czernicki, prezes CPK.
– Na podstawie złożonego wniosku, określonych warunków przyłączenia oraz sporządzonej ekspertyzy oceniającej wpływ i możliwość przyłączenia planowanego obiektu do sieci dystrybucyjnej, moc przyłączeniowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to 122 MW. Spółka, by móc spełnić oczekiwania tak dużego i strategicznego odbiorcy, zaplanowała rozbudowę sieci 110 kV na terenie Oddziału Łódź – powiedział Jacek Drozd, Prezes Zarządu PGE Dystrybucja.
Zapotrzebowanie lotniska na energię będzie sukcesywnie rosło wraz z jego rozbudową i może osiągnąć nawet około 350 MW mocy. Docelowo CPK planuje zostać Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, uwzględniając produkcję własną z OZE usytuowanych w najbliższym otoczeniu portu. Wśród inwestycji koniecznych do przyłączenia lotniska jest budowa rozdzielni 110kV i wprowadzenie do niej przebudowanych wcześniej przez CPK linii 110 kV „Sochaczew – Żyrardów” oraz „Teresin – Bielnik”. Przebudowana zostanie także linia 110 kV „Sochaczew-Grodzisk”.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, budowa lotniska CPK na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin ma rozpocząć się w 2026 roku. W 2031 roku port lotniczy ma uzyskać niezbędne certyfikacje, a w 2032 zostanie oddany do użytku wraz z pierwszym odcinkiem KDP w Polsce Warszawa – CPK – Łódź.
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) to strategiczna inwestycja, której celem jest stworzenie nowoczesnego systemu transportowego kraju, integrującego w efektywny sposób transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach Programu CPK powstanie m.in. nowoczesne centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system kolei dużych prędkości. Nowy port lotniczy będzie przystosowany do obsługi 34 milionów pasażerów rocznie w początkowych latach funkcjonowania i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 roku wynosi 131,7 mld PLN.
Źródło: informacje prasowe