LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Aktualności

CEO dostrzegają potencjał AI, ale brak kompetencji może hamować strategiczne decyzje i rozwój

97% prezesów firm planuje wdrożenie AI, lecz tylko 1,7% czuje się na to w pełni gotowych. Najnowsze badanie Cisco ujawnia rosnące ambicje liderów biznesu w zakresie AI oraz wyzwania, które mogą opóźnić jej skuteczne wdrożenie.

Kluczowe wnioski:

  • 4 na 5 prezesów firm dostrzega ogromne możliwości, jakie niesie AI, ale brak kompetencji technologicznych stanowi barierę we wdrażaniu innowacji;
  • Ponad 70% liderów biznesu obawia się utraty przewagi konkurencyjnej z powodu niedostatecznej wiedzy o infrastrukturze IT i sieciowej;
  • Ponad połowa organizacji już odczuwa negatywne skutki niewystarczających inwestycji w technologie cyfrowe;
  • 96% prezesów planuje współpracę z zaufanymi partnerami, aby dostosować swoje organizacje do ery AI i inwestować w ludzi, modernizację infrastruktury i wzmocnienie cyberbezpieczeństwa.

Źródło: Cisco

Nowe badanie Cisco pokazuje wyraźny rozdźwięk między ambicjami, a przygotowaniem firm do wdrożenia AI. Choć 4 na 5 CEO dostrzega potencjalne korzyści wynikające ze sztucznej inteligencji, a niemal wszyscy planują zintegrować ją ze swoimi działaniami, 74% prezesów przyznaje, że luki w wiedzy mogą prowadzić do nieoptymalnych decyzji strategicznych, co w konsekwencji może osłabić ich pozycję na rynku. Ponad połowa firm (58%) twierdzi, że z powodu niewystarczających inwestycji w nowe technologie ich wzrost jest hamowany. Dlatego planują wdrażanie strategii opierającej się na trzech filarach: inwestycji w kompetencje pracowników, modernizacji infrastruktury oraz wzmacnianiu cyberbezpieczeństwa.

W dzisiejszym dynamicznym świecie to szybkość decyduje o zwycięstwie. Firmy, które już teraz podejmą działania na rzecz odpornej i skalowalnej infrastruktury sieciowej, będą liderami w erze AI. W przyszłości pozostaną tylko dwa rodzaje organizacji: te, które skutecznie wykorzystują AI, oraz te, które stracą na znaczeniu – podkreśla znaczenie szybkich i zdecydowanych działań Jeetu Patel, wiceprezes ds. produktów Cisco.

Bierność oznacza straty – rosnące obawy prezesów firm

Badanie Cisco pokazuje, że ponad 70% prezesów obawia się utraty konkurencyjności, jeśli nie nadrobią zaległości w zakresie IT i infrastruktury. Już teraz 53% CEO dostrzega realne straty wynikające z niedoinwestowania w technologie cyfrowe, a 66% obawia się wysokich kosztów alternatywnych, jakie niesie za sobą opóźnienie w implementacji AI.

Brak działań w tym obszarze to nie tylko zagrożenie teoretyczne – to realne ryzyko wzrostu kosztów operacyjnych, spadku rentowności, obniżonej produktywności i malejącego udziału w rynku.

Źródło: Cisco

Śmiałe inwestycje w AI: CEO wiedzą, że nagroda jest wysoka

Pomimo wyzwań liderzy firm widzą w AI potężny katalizator transformacji. 69% CEO wskazuje, że AI pozwoli im zwiększyć efektywność operacyjną, 68% widzi w niej wsparcie dla innowacji, a 54% traktuje ją jako sposób na wyprzedzenie konkurencji. Jednak wdrożenie AI wiąże się z szeregiem wyzwań, takich jak: deficyt umiejętności technologicznych, braki w infrastrukturze IT, obawy związane z cyberbezpieczeństwem.

Różnice w postrzeganiu AI widać także na poziomie organizacji: podczas gdy CEO skupiają się na długoterminowej strategii, liderzy technologiczni (CIO, CTO) mierzą się z barierami operacyjnymi, takimi jak brak wystarczającej liczby praktycznych zastosowań AI w biznesie.

– Firmy, które skutecznie wykorzystają AI, będą w stanie przyspieszyć innowacje, uprościć operacje i wzmocnić odporność na cyfrowe zagrożenia. Ale nikt nie osiągnie tego sam. Aż 96% CEO zwraca się do zaufanych partnerów, aby zapewnić swoim organizacjom przyszłościowe rozwiązania – twierdzi Oliver Tuszik, prezes Cisco EMEA.

Strategia CEO: Ludzie, infrastruktura, cyberbezpieczeństwo

Mimo barier, prezesi firm są zdeterminowani, by wykorzystać AI do budowy przyszłości swoich organizacji. Kluczowe kroki, jakie planują podjąć, to:

  • Inwestycje w wiedzę i umiejętności zespołów;
  • Modernizacja infrastruktury IT;
  • Wzmacnianie cyberbezpieczeństwa.

Źródło: Cisco

Realizacja tej strategii wymaga ścisłej współpracy na styku technologii i biznesu. 80% CEO wskazuje CTO i CIO jako kluczowe postacie w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Liderzy IT coraz częściej pełnią rolę strategicznych doradców, którzy kształtują przyszłość organizacji poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.
Liderzy biznesowi mają świadomość, że nie mogą zrealizować swojego planu bez wsparcia ekspertów: 96% z nich zwraca się do zaufanych partnerów, aby przygotować swoją sieć na przyszłość pod kątem sztucznej inteligencji. Dzięki odważnemu przywództwu technologicznemu w swoich organizacjach i poza nimi, dyrektorzy generalni mają doświadczenie w poruszaniu się w niepewności i przekładaniu potencjału sztucznej inteligencji na wymierne wyniki.

Pobierz najważniejsze informacje z badania Cisco CEO

W badaniu CEO, przeprowadzonym przez Opinion Matters (24 grudnia 2024-2 stycznia 2025), wzięło udział 2 503 dyrektorów generalnych z firm zatrudniających ponad 250 pracowników na całym świecie. W najbliższych miesiącach zostanie przeprowadzone badanie towarzyszące z udziałem 8065 liderów sieciowych, badające strategiczne i operacyjne potrzeby sieci i bezpieczeństwa w erze sztucznej inteligencji.

Źródło: Cisco

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!