Studenci AGH zwyciężyli w zawodach łazików księżycowych w Australii
Zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wygrał międzynarodowe zawody łazików księżycowych – Australian Rover Challenge 2025 (ARCh) – poinformowała uczelnia. Studenci z całego świata brali udział w symulowanej misji księżycowej, wykorzystując łaziki, które sami zaprojektowali i zbudowali.

Zespół AGH Space Systems na zawodach Australian Rover Challenge 2025 (Fot. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
– Zwycięstwo AGH Space Systems w zawodach Australian Rover Challenge 2025 to kolejny ważny moment w historii polskiej technologii kosmicznej. Sukces zespołu to nie tylko uznanie dla niezwykłych umiejętności studentów i studentek AGH, ale także przykład innowacyjności, która może inspirować przyszłe pokolenia inżynierów i naukowców – powiedział rektor AGH prof. Jerzy Lis.
Studenci przyznali, że zawody były zupełnie nowym wyzwaniem, a zadania w ramach konkurencji często wymagały wykorzystania zupełnie nowych umiejętności łazika i operatorów. W międzynarodowej rywalizacji brał udział drugi łazik planetarny zbudowany przez AGH Space Systems – Kalman.
– Jeszcze przed ogłoszeniem wyników zmierzyliśmy się z konkurencją Mapping & Autonomous Task. Była to dla nas bardzo ważna konkurencja, ponieważ jeszcze dzień wcześniej szliśmy równo z zespołem UQ Space (University of Queensland), który miał tylko 4 punkty przewagi nad nami. Jednak dzisiejsze zadania przeważyły o naszej wygranej – Kalman zlokalizował i zidentyfikował wszystkie placardy oraz kostki – zrelacjonował zespół AGH Space System.
Świetna forma Kalmana i obsługującego go zespołu w ostatniej konkurencji sprawiła, że nasi studenci uzyskali przewagę 43 punktów nad drugim zespołem. Ostatecznie zespół z AGH zajął 1. miejsce z 421,6 punktami na 500 możliwych. Jest to świetny wynik, potwierdzający wybitne zdolności zespołu AGH. Przypomnijmy, że krakowska drużyna – AGH Space Systems i Kalman w czerwcu 2024 r. zajęła również pierwsze miejsce w podobnych zawodach University Rover Challenge w USA.
Zawody łazików cieszą się dużym zainteresowaniem studentów uczelni technicznych z całego świata. Są rozgrywane niemal na wszystkich kontynentach. Mamy też polską edycję zawodów łazików marsjańskich, które z okolic Kielc zostały ostatnio przeniesione do Krakowa. Należy zaznaczyć, że polskie zespoły osiągają w nich bardzo wysokie pozycje, często nawet stając na najwyższym stopniu podium. Australian Rover Challenge wpisuje się w kalendarz corocznych konkursów łazików księżycowych. Zawody są organizowane przez Uniwersytet w Adelajdzie. Do współzawodnictwa stają drużyny studenckie z całego świata. Wynik końcowy jest sumą kilku konkurencji, z których najważniejszą i najbardziej widowiskową jest symulowana misja obejmująca nawigację, pozyskiwanie surowców i budowę infrastruktury na symulowanej powierzchni Księżyca. Oceniana jest ponadto dokumentacja techniczna. Zwycięstwo w takich zawodach stanowi zatem potwierdzenie zdobytych umiejętności uczestników w zakresie technologii robotycznych i autonomicznych.
Źródło: space24.pl