EDP przekroczyło 15 GW zakontraktowanej mocy w umowach PPA
Ponad 20% długoterminowych kontraktów zostało podpisanych w celu zasilania centrów danych. Odzwierciedla to rosnące zapotrzebowanie na energię w tym sektorze gospodarki. EDP dostarcza obecnie ponad 41 TWh energii odnawialnej klientom na całym świecie.

Fot. EDP
EDP zakontraktowało ponad 15 GWp w długoterminowych umowach (PPA) z największymi firmami na świecie. Dominujące sektory w globalnych umowach PPA zawartych przez EDP to energetyka, usługi użyteczności publicznej, centra danych, handel hurtowy i detaliczny, energia elektryczna, gaz, para wodna (akumulatory ciepła) oraz produkcja. Dzięki wielkoskalowym projektom firmy generują one około 41,5 TWh energii odnawialnej.
Tylko w 2024 roku EDP podpisało umowy PPA z 15 klientami, osiągając 15-procentowy wzrost mocy w porównaniu z rokiem 2023. Istotne znaczenie w umowach z 2024 roku miały również porozumienia dotyczące systemów magazynowania energii w akumulatorach (BESS).
Wśród kluczowych umów PPA zawartych w ubiegłym roku przez EDP znajdują się:
- umowa na instalację 200 MWp z Microsoftem w Singapurze powiązana z krajową inicjatywą SolarNova;
- umowa na 44 MWp podpisana z Amazon dla największego jak dotąd projektu słonecznego EDP w Japonii w prefekturze Fukushima,
- umowa na 184 MWp zawarta w Europie z wiodącą firmą technologiczną oraz umowa na 200 MW w Arizonie z projektem Salt River.
Klienci reprezentują różne sektory, ale rosnące zapotrzebowanie firm technologicznych na energię elektryczną do zasilania centrów danych stanowiło 45% kontraktów podpisanych przez grupę w 2024 roku.
Grupa zabezpiecza łącznie 3,2 GW mocy w umowach PPA dla centrów danych na całym świecie (22% całkowitej zakontraktowanej mocy).
– Zabezpieczenie 15 GW mocy zakontraktowanej w umowach PPA to ważny kamień milowy, który podkreśla pozycję EDP jako zaufanego partnera energetycznego. Umowy te zapewniają przychody w dłuższej perspektywie, ale jednocześnie odgrywają kluczową rolę w przyspieszaniu transformacji energetycznej. W EDP jesteśmy dumni, że możemy przewodzić tej zmianie, wspierając naszych partnerów w osiąganiu ich celów zrównoważonego rozwoju i przyspieszając ich działania ku bardziej ekologicznej przyszłości – stwierdza Miguel Stilwell D’Andrade, CEO EDP.
Wśród wielu kontraktów zawartych przez EDP znalazły się ponadto umowy z Google dla portfolio słonecznego o mocy 50 MWp w Holandii. Z kolei odbiorcą energii wiatrowej i słonecznej o mocy 218 MW, z którym EDP podpisała umowę jest hiszpańska firma technologiczna. Klientem EDP dla projektu słonecznego o mocy 7 MWp jest także Bloomberg, który jest połączony z farmą wiatrową EDP.
Źródło: materiały prasowe