Jak zbudować solidny ekosystem badań i innowacji w lotnictwie? Dyskusje podczas konferencji Aerodays 2025
O wnioskach i kolejnych krokach, jakie musi podjąć europejska branża lotnicza dyskutowano podczas trzeciego dnia Europejskich Dni Aeronautyki – Aerodays 2025. Międzynarodowe wydarzenie odbyło się w dniach 7-9 maja w Warszawie.

Źródło: Łukasiewicz – ILOT
Konferencję otworzył panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli nauki i przemysłu, którzy omówili różne modele europejskiej współpracy w dziedzinie lotnictwa. Dużo miejsca poświęcono edukacji, dopasowaniu planów w zakresie rozwoju technologii i sposobów nauczania oraz treści stanowiących podstawę programów na uczelniach wyższych.
Transformacja lotnictwa w ocenie przedstawicieli nauki i biznesu
Ponieważ lotnictwo przechodzi szybką transformację, rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin. Panelistów Aerodays 2025 zapytano o umiejętności, jakich potrzebuje branża lotnicza w procesie przejścia na czystsze, bardziej cyfrowe i autonomiczne technologie. Dyskutowano o tym, w jaki sposób ośrodki badawcze i uniwersytety mogą dostosować swoje programy nauczania do zmieniających się potrzeb przemysłu lotniczego. Uczelnie wyższe odgrywają bowiem kluczową rolę w kształtowaniu przyszłych kadr tej branży. Mówiono także o tym, jakie zmiany w programach nauczania są potrzebne już teraz, aby jak najszybciej wyposażyć studentów w wymagane umiejętności.
Rozmawiano także o tym, jak zapewnić współpracę regionalną w zakresie uzupełniania luki kompetencyjnej i jak tworzyć ścieżki dla młodych talentów, aby mogły bez długich programów dostosowawczych szybko wdrożyć się w do pracy w sektorze lotniczym. Wskazano na inicjatywy krajowe i unijne w celu tworzenia programów rozwoju umiejętności i promujących mobilność w UE.
Wyzwania globalne branży lotniczej
Konferencja Aerodays 2025 jednoznacznie podkreśliła, że przyszłość europejskiego lotnictwa zależy od:
- pogłębionej współpracy międzynarodowej
- skutecznej koordynacji działań badawczo-rozwojowych
- maksymalizacji efektów synergii pomiędzy realizowanymi projektami.

Źródło: Łukasiewicz – ILOT
W obliczu dynamicznych zmian geopolitycznych i rosnących wyzwań klimatycznych, kluczowe jest utrzymanie stabilnego i adekwatnego finansowania innowacji lotniczych w ramach nowego programu ramowego UE. Równocześnie wskazano na konieczność wzmacniania odporności łańcuchów dostaw, budowania europejskiej autonomii strategicznej oraz wykorzystania potencjału lotnictwa do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i obronnego, zgodnie z założeniami polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
Źródło: Łukasiewicz – ILOT